Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.01.18 - 16:08     Czytano: [1234]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 1/2018 - Zapraszamy do lektury

W nowym roku witamy się z czytelnikami nowym numerem miesięcznika „Wpis”. Jak zawsze znaleźć w nim można wiele ciekawych tekstów poruszających aktualne sprawy, podejmujących ważne tematy i przypominających historyczne rocznice. Piszemy m.in. o zbliżającej się zimowej olimpiadzie w Pjongczangu, stuleciu odzyskania niepodległości i polityce zagranicznej obozu rządzącego. Przypominamy postacie z przeszłości: Zbyszka Cyganiewicza, Szymona Askenazego oraz staropolskie kuligi. Styczniowy „Wpis” to prawie 90 stron ciekawej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Zamiast cofnięcia koncesji, cofnięcie kary!” – Leszek Sosnowski krytycznie o cofnięciu kary nałożonej na telewizję TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

● „Podkreślam: to jest 100-lecie odzyskania niepodległości” – o sposobach uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości z prof. Andrzejem Nowakiem rozmawia Leszek Sosnowski. Świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości, a nie 100-lecie niepodległości!

● „Moich siedem olimpiad” – znany krakowski dziennikarz sportowy Andrzej Stanowski wspomina siedem zimowych olimpiad, które miał okazję relacjonować i sukcesy polskich sportowców na nich (lub ich brak...).

● „Kamil Stoch zwierza się” – rozmowa Andrzeja Stanowskiego z czołowym polskim skoczkiem narciarskim. „Żona dodaje mi skrzydeł, medale dostałem od Pana Boga”...

● „Ten świat jest coraz bardziej niebezpieczny” – prof. Artur Śliwiński podsumowuje rok 2017 w gospodarce, finansach i ekonomii.

● „Rok 2018 jest dla mnie rokiem wolności, także od... złych mediów” – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o polskiej polityce zagranicznej, koncepcji Trójmorza i wyzwaniach dla Polski w 2018 r.

● „Dobra Rosja i zła Polska, która nie ma prawa istnienia” – Bohdan Urbankowski przypomina losy swojej książki o Dostojewskim i omawia stosunek tego wielkiego rosyjskiego pisarza do Polski i Polaków.

● „Polska staje się na powrót przedmurzem chrześcijaństwa” – Janusz Szewczak postuluje, by wiara stała się znakiem rozpoznawczym naszego kraju w zjednoczonej Europie.

● „Był sobie chłop, inwestor i bankier” – opowiadanie Artura Śliwińskiego o chciwych inwestorach i bankierach wyzyskujących łatwowiernych mieszkańców małej wioski. Nie ufajcie inwestorom i bankierom!

● „Prawda i wolność albo istnieją razem, albo razem marnie giną” – historyk, prof. Henryk Kocój, pisze o relacjach wiary i rozumu w nauczaniu św. Jana Pawła II. Religia bez nauki byłaby ślepa, nauka bez religii – kulawa.

● „Franciszek, imigranci, miłosierdzie i roztropność” – ks. dr hab. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie komentuje nauczanie papieża Franciszka na temat imigrantów, uchodźców i ludzi wymagających pomocy. „Ludzie ubodzy nie mają głosu, nie są nigdzie szanowani, nie są tolerowani. Ktoś musi mówić w ich imieniu”.

● „Askenazego analiza sprawy polskiej aktualna po 100 latach” – w stulecie odzyskania niepodległości przedstawiamy opublikowany w 1916 r. tekst znanego historyka i publicysty prof. Szymona Askenazego pt. „Polska a Europa”. Wiele zawartych w nim refleksji jest aktualnych również dziś.

● „Superatleta, biznesmen i poliglota Zbyszko Cyganiewicz” – Krzysztof Szujecki, autor przygotowywanej do druku przez nasze wydawnictwo książki „Historia sportu w Polsce”, przedstawia sylwetkę sławnego przedwojennego zapaśnika Zbyszka Cyganiewicza.

● „Filomaci na Syberii (2)” – druga część opowieści dr. Marka Klecla o losach zesłanych do Rosji wileńskich filomatów i filaretów.

● „Wesołe kuligi i tańce do białego rana, czyli jak nasi przodkowie w karnawale się bawili” – przypominamy karnawałowe zabawy dawnych Polaków: kuligi, bale i odwiedziny u sąsiadów.

● „Greenpoint, zawieje, mrozy i niemiłe niespodzianki LOT-u” – reportaż z zimowego Nowego Jorku. Święta po amerykańsku, a polski Greenpoint jeszcze żyje!

● „Prawdziwa cyberwojna toczy się w cieniu” – dr Piotr Łuczuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor książki „Cyberwojna”, pisze o informatycznej wojnie trwającej nieustannie w globalnej sieci komputerowej.

● „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały” – przedstawiamy prezentowaną w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wystawę poświęconą Armii Polskiej we Francji. Wystawę zorganizowano w związku z setną rocznicą sformowania polskich oddziałów na ziemi francuskiej.

● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata. W nim m.in.: CIA odkryła kreta w swoich szeregach, hakerzy zaatakowali Portugalię, a sztuczna inteligencja pokonała człowieka w przełomowym teście.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe wydawnictwa Biały Kruk, oferta prenumeraty „Wpisu” na 2018 r. oraz styczniowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Kwietnia 1923 roku
Urodził się Andrzej Szczepkowski, polski aktor (zm. 1997)


26 Kwietnia 1959 roku
Urodził się Stanisław Sojka, polski piosenkarz, instrumentalista i kompozytor jazzowy.


Zobacz więcej