Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.02.19 - 22:57     Czytano: [1133]

Dział: EKOInformacje

Coraz cieplej





Rok 2018 okazał się czwartym najcieplejszym rokiem w dziejach pomiarów – potwierdziły najnowsze raporty NASA, amerykańskiej agencji meteorologicznej NOAA oraz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzegała jeszcze przed końcem 2018 roku, że będzie on jednym z najgorętszych od 140 lat, kiedy zaczęto prowadzić pomiary. Teraz raporty różnych organizacji niezależnie od siebie potwierdzają, że 2018 znalazł się na czwartym miejscu listy najcieplejszych lat w historii.

Naukowcy obliczyli, że w 2018 roku średnie temperatury na świecie były o 0,83 st. C. wyższe od średniej z lat 1951-1980 oraz o około jeden stopień Celsjusza wyższe od poziomów przedindustrialnych.

Pięć ostatnich lat okazało się najcieplejszymi w dziejach. Rekordzistą pozostaje rok 2016 o wyjątkowo silnym zjawisku El Nino, tuż za nim plasują się 2017 i 2015.

Jak jednak mówi sekretarz generalny WMO Petteri Taalas, długookresowy trend jest dużo istotniejszy, niż ranking poszczególnych lat. "A trend jest wzrostowy. Dwadzieścia najcieplejszych lat w historii miało miejsce w ostatnich 22 latach" – potwierdza.

Według Taalasa klimat ocieplał się w ostatnich czterech latach wyjątkowo szybko, zarówno na lądzie, jak i w oceanie, co ma związek z rekordowym stężeniem gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej.

Jak czytamy w raportach, zmiany zachodzą najbardziej dynamicznie w Arktyce, gdzie w 2018 roku obserwowano stałe znikanie lodu morskiego. Do tego topniejące pokrywy lodowe Grenlandii i Antarktydy przyczyniają się do podnoszenia poziomu mórz i oceanów.

Jak mówi Gavin Schmidt, dyrektor należącego do NASA Instytutu Badań Kosmicznych im. Goddarda (GISS) - w którym opracowano jeden z raportów, rosnące na świecie temperatury wydłużają też sezony pożarów oraz nasilają występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

"Już dziś odczuwamy skutki długookresowego globalnego ocieplenia – poprzez zalewanie terenów nadmorskich, fale upałów, intensywne opady oraz zmiany zachodzące w ekosystemach" – podkreśla Schmidt.

"Ekstremalne zjawiska pogodowe miały wpływ na wiele krajów i miliony ludzi w 2018 roku, a ich skutki dla gospodarki i środowiska były niszczycielskie" – potwierdza Taalas.

Na potrzeby raportów NASA i NOAA wykorzystano pomiary temperatur powierzchni z 6,3 tys. stacji pogodowych, obserwacje i dane o temperaturach powierzchni mórz i oceanów oraz pomiary ze stacji badawczych na Antarktydzie.
(PAP)

ppr

Wersja do druku

Lubomir - 08.02.19 23:30
I pomyśleć, że to wszystko przez stare piece babć-Polek. W Ameryce, to nawet jak samoloty awaryjnie zrzucają paliwo, to ani nie ocieplają klimatu, ani nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Podobnie u Niemców. Tylko ślady po benzynie - odkrywane czasami w otwartych zbiornikach wodnych, mogą zmuszać do zastanowienia...

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Kwietnia 1792 roku
Podpisano akt zwołania konfederacji targowickiej.


27 Kwietnia 1997 roku
Zmarł Piotr Skrzynecki, konferansjer kabaretu Piwnica pod Baranami


Zobacz więcej