Sobota 11 Maja 2024r. - 132 dz. roku,  Imieniny: Igi, Mamerta, Miry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.05.09 - 15:31     Czytano: [3003]

Skok na media publiczne

Sejm uchwalił (głosami PO-Lewica-PSL) ustawę medialną, która znosi abonament rtv na rzecz finansowania mediów z budżetu państwa. Przewiduje ona również rozszerzenie składu KRRiT z pięciu do siedmiu członków. Posłowie zdecydowali też o przyjęciu tzw. klauzuli sumienia, która ma zapewnić wolność wypowiedzi. Głosowania poprzedziła burzliwa debata. (…)

Dr Karol Jakubowicz, medioznawca, gość programu Minęła Dwudziesta w TVP Info ocenił, że prezydent prawdopodobnie nie będzie wetował ustawy medialnej, ale wyśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. – Trybunał jest bardzo przywiązany do niezależności mediów publicznych – zaznaczył i dodał, że TK „na pewno będzie miał podstawy” do zakwestionowania nowych przepisów.

Według niego, wątpliwości może mieć także Komisja Europejska, która będzie musiała wyrazić zgodę na publiczne finansowanie TVP. – Ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2010 r. teoretycznie można starać się w ciągu tych sześciu miesięcy o uzyskanie zgody. Moim zdaniem czasu nie wystarczy – mówił. Przypomniał, że KE ma już dwie skargi na finansowanie mediów publicznych w Polsce i na pewno wykorzysta zmiany w prawie, by się temu dokładnie przyjrzeć.

Medioznawcy zastanawiali się także, co nowa ustawa oznacza dla kanału TVP Info i ośrodków regionalnych. Prof. Wiesław Godzic zaznaczył, że wiele rzeczy jest ciągle niejasnych, m.in. to jak będą działać ośrodki regionalne. – Mówi się, że będą robić więcej materiałów, ale więcej pieniędzy nie dostaną – zaznaczył.

Projekt ustawy przewiduje likwidację abonamentu. Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Misji Publicznej, którym zarządzać ma Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. KRRiT przyznawać będzie licencje programowe, adresowane głównie do nadawców publicznych, ale starać o nie będą mogli także nadawcy prywatni. Oddziały regionalne TVP mają zostać przekształcone w nowe spółki (w sumie będzie ich 16). Na ich czele staną jednoosobowe zarządy oraz rady nadzorcze liczące od 3 do 5 członków. Ośrodków radiowych ma być 17.

W projekcie nie znalazł się zapis przewidujący ciągłość działania kanału TVP Info. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie liczyła 7 osób (obecnie 5). Trzech przedstawicieli rekomendowanych przez Sejm, dwóch - przez Senat, i dwóch - przez prezydenta.

www.tvp.info

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Maja 1944 roku
Rozpoczęła się bitwa o Monte Cassino.


11 Maja 1034 roku
Urodził się Mieszko II, król Polski w latach 1025-1034.


Zobacz więcej