Środa 15 Maja 2024r. - 136 dz. roku,  Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.07.16 - 21:46     Czytano: [1028]

Dział: WPiS

WAKACYJNY - 7/8 2016 - NUMER WPIS


Jest już dostępny wakacyjny numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W nim na 100 stronach przedstawiamy najbardziej aktualne i najciekawsze sprawy, jakimi żyje nasz kraj i jego mieszkańcy. Piszemy m.in. o papieżu Franciszku, Światowych Dniach Młodzieży i szczycie NATO w Warszawie. Przedstawiamy sylwetkę Ireny Szewińskiej z okazji jej 70. urodzin oraz Henryka Sienkiewicza z okazji 170. rocznicy jego urodzin i 100. rocznicy śmierci. Poruszamy również temat eurokomunizmu i anarchizacji życia publicznego w Polsce. Warto poczytać „Wpis”!

W bieżącym numerze:

● Jesteśmy wielką szansą dla świata – ks. prof. Jan Machniak, Rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia, przypomina postacie wielkich, polskich Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Faustynę i św. Jana Pawła II.

● To będzie punkt odniesienia w dalszym, dorosłym życiu – wyjątkowość i istotne znaczenie publikacji pt. „Apostołowie Bożego Miłosierdzia”, specjalnie przygotowanej na Światowe Dni Młodzieży, podkreśla bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

● Kto nie modli się do Pana, modli się do diabła – sylwetkę papieża Franciszka przybliża Adam Sosnowski, równocześnie wspominając swoje spotkania z mieszkańcami Buenos Aires, którzy osobiście znali obecnego Ojca Świętego.

● Matka Boża Miłosierdzia powitała w Krakowie młodych z całego świata – o wspaniałej wystawie poświęconej Matce Bożej pt. „Maria Mater Misericordiae”, zorganizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży w Muzeum Narodowym w Krakowie, pisze Jolanta Sosnowska.

● My wszyscy z niego (?) – w Roku Sienkiewicza dr Justyna Chłap-Nowakowa przedstawia fascynującą historię życia tego wybitnego Noblisty.

● „Krzyżacy”, których do dziś nikt nie pokonał – o kulisach powstania filmu „Krzyżacy” i niezwykłym sukcesie, jaki odniosła ta najbardziej dochodowa superprodukcja w historii polskiej kinematografii, pisze Paweł Stachnik.

● Polska zbrojeniówka przetrwała – prezentujemy rozmowę z wiceministrem obrony narodowej Bartoszem Kownackim m.in. o perspektywach rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego.

● Graniczymy z najbardziej uzbrojonym skrawkiem świata – Adam Sosnowski relacjonuje kulisy szczytu NATO w Warszawie.

● Głosy zastanowienia po szczycie NATO – opinie przedstawicieli świata nauki, polityki i wojskowości na temat relacji NATO-Rosja.

● Anarchia – felieton Leszka Sosnowskiego o próbach przemilczania i słabej reakcji władz na przejawy anarchizowania i zakłócania życia publicznego w Polsce.

● Niedźwiedź na malinach, szpaki wcinają motyle, rybołów upolowany przez szczupaka, czyli końcówka lata w przyrodzie – Jolanta Sosnowska rozmawia z przyrodnikiem dr. Jerzym Kruszelnickim o tym, jakie zjawiska zachodzą w naturze podczas wakacyjnych miesięcy.

● Powrót eurokomunizmu – Jakub A. Maciejewski pisze o tym, jak Parlament Europejski powoli staje się forum, na którym do głosu dochodzą eurokomuniści.

● Dobroczynne skutki zamachu stanu w 1926 (?) – okoliczności, przebieg i konsekwencje przewrotu majowego przybliża historyk dr Marek P. Deszczyński.

● Niedościgła mistrzyni – z okazji 70. urodzin prezentujemy sylwetkę Ireny Szewińskiej – polskiej lekkoatletyki wszech czasów, która ma na swoim koncie m.in. siedem medali olimpijskich.

● Pierre de Coubertin, szczery przyjaciel Polaków – prof. Henryk Kocój przybliża poglądy barona de Coubertina, który m.in. bardzo krytycznie oceniał działalność bolszewików rosyjskich.

● Kto na nas spogląda z polskich banknotów? – odpowiedzi na to pytanie udziela Jakub A. Maciejewski, barwnie opisując kulisy powstania wizerunków polskich władców autorstwa Jana Matejki, które posłużyły za wzór przy projektowaniu banknotów.

● Miejsca męczeństwa: Ossów – Katyń – Smoleńsk – panteon narodowy, poświęcony m.in. ofiarom katastrofy smoleńskiej, który powstaje w podwarszawskim Ossowie, kluczowym miejscu Bitwy Warszawskiej, opisuje Magdalena Kowalewska.

● Książki jako relikwie ratowały tożsamość Ormian – o pielgrzymce Ojca Świętego Franciszka do Armenii oraz fascynującej kulturze i tradycji Ormian pisze Andrea Gagliarducci.

● Kara śmierci za zamiar wysadzenia pomnika – przybliżamy historię „pomników wdzięczności” Armii Czerwonej, których jeszcze ok. 300 znajduje się na terenie całej Polski.

● Nie będzie duszy, która by nie należała do Rycerstwa Niepokalanej – w 75. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego przypominamy niektóre wątki z jego przebogatej biografii m.in. działalność wydawniczą w Polsce i Japonii.

● Inicjatywa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia „Kochamy każde dziecko!”.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości ze światowych mediów, a w nim m.in.: Archidiecezja Melbourne chwali proroka Mahometa, Katoliczka oblana benzyną i podpalona.

● Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: atrakcyjne promocje cenowe na książki naszego wydawnictwa oraz album przygotowany na Światowe Dni Młodzieży – „Apostołowie Bożego Miłosierdzia” w sześciu wersjach językowych, a także najnowsza publikacja Białego Kruka pt. „Dziedzictwo Chrztu”, poświęcona obchodom jubileuszu Chrztu Polski – tym z 1966 r. i tym tegorocznym, z kwietnia 2016 r.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

15 Maja 1940 roku
Zatonął MS "Chrobry".


15 Maja 1932 roku
Urodził się Jerzy Duszyński, gwiazda powojennego kina polskiego ("Zakazane piosenki", "Skarb")


Zobacz więcej