Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.03.18 - 10:00     Czytano: [1016]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 3/2018 - Zapraszamy do lektury


W sprzedaży pojawił się marcowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Znaleźć w nim można wiele interesujących materiałów przygotowanych z myślą o lekturze w nadchodzące święta wielkanocne. Piszemy m.in. o miejscach związanych z Męką Pańską w Ziemi Świętej, historii kazań w Polsce, rocznicy debiutu Chopina oraz Konfederacji Barskiej. Przypominamy sylwetki Jana Matejki, Tadeusza Kościuszki i Franciszka Stefczyka. Nie brakuje też tematów współczesnych: nowelizacji ustawy o IPN, zjazdu Rodziny Rodła we Wrocławiu i nowej koalicji rządowej w Niemczech. Marcowy „Wpis” to prawie 100 stron wciągającej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Jest lepsze rozwiązanie niż nowelizacja ustawy o IPN” – Leszek Sosnowski proponuje jak karać za sformułowanie „polskie obozy śmierci” bez nowelizowania ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
● „Kościuszko: Polska nie może liczyć na złudne poparcie mocarstw” – w 224. rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku przypominamy jego sylwetkę i dokonania.
● „Na świecie rozlewa się neonazizm – i prawie tylko Polska stawia opór!” – Adam Sosnowski pisze o rosnącej popularności ruchów neonazistowskich na świecie. Na szczęście, nasz kraj jest od tego wolny.
● „Wielki Tydzień w Jeruzalem trwa… cały rok” – reportaż z pielgrzymki do Ziemi Świętej w okresie Wielkiego Postu. Odwiedzając w tym czasie Jerozolimę, inaczej przeżywa się wędrówkę śladami Jezusa.
● „Powab przyjemności i afirmacja tylko siebie” – wystąpienie św. Jana Pawła II skierowane do młodzieży, wygłoszone 30 września 1979 r. podczas wizyty w Irlandii.
● „Kazanie jako zwierciadło 1000-letnich dziejów Polski” – rozmowa z ks. prof. Kazimierzem Panusiem, kierownikiem Katedry Homiletyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, o historii kazań w Polsce.
● „Kto wiedzie tego poloneza?” – Bohdan Urbankowski przypomina swoją sztukę „Królobójcy”, a także losy ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.
● „Jak wyjść z tragicznej spirali głodowych emerytur” – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem Januszem Szewczakiem o pomysłach na reformę polskiego systemu emerytalnego.
● „Haker ścigany przez FBI złapany w Polsce!” – autor książki „Cyberwojna”, dr Piotr Łuczuk, opisuje akcję ujęcia przez polską policję groźnego hakera poszukiwanego przez FBI.
● „Dom tajemnic, wielkich dzieł i narodowych pamiątek” – z okazji obchodów Matejkowskich przypominamy trudne życie wielkiego malarza, a także dzieje jego krakowskiego domu, w którym dziś mieści się muzeum Jana Matejki.
● „Patriotyczne tęsknoty Chopina” – z okazji 200. rocznicy debiutu Fryderyka Chopina przypominamy sylwetkę i dokonania wielkiego pianisty i kompozytora.
● „Zginęli, bo byli Polakami” – artykuł o tragicznych losach Polaków mordowanych podczas rzezi wołyńskiej.
● „...wojna, którą rozpoczynaliśmy, była wojną domową, a razem i obcą” – druga część artykułu dr hab. Martyny Deszczyńskiej o Konfederacji Barskiej.
● „Nowy układ rządowy w Berlinie korzystniejszy dla Polski” – Adam Sosnowski pisze o nowej koalicji rządowej w Niemczech.
● „Teraz komiks!” – przedstawiamy najnowszą wystawę Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem można tam obejrzeć ekspozycję pokazującą dawny i współczesny polski komiks.
● „Uzdrawiał Galicję, chciał uzdrowić całą Polskę” – przybliżamy sylwetkę i dokonania założyciela galicyjskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych Franciszka Stefczyka.
● „Filomaci na Syberii” (4) – kolejny odcinek opowieści o losach zesłanych na katorgę młodych litewskich konspiratorów – filomatów i filaretów.
● „Pięć Prawd tchnie polskością i utrwala ją na przyszłe trudne czasy” – relacja ze zjazdu Rodziny Rodła, jaki odbył się 4 marca we Wrocławiu w 80. rocznicę I Kongresu Polaków w Niemczech.
● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata. A w nim m.in.: Paryż zamienia się w obozowisko dla bezdomnych imigrantów, Arabia Saudyjska zbuduje elektrownie atomowe, a lekarze w Kanadzie chcą zarabiać... mniej.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowe książki wydawnictwa Biały Kruk, wielkanocny wiersz Leszka Długosza oraz oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Kwietnia 2007 roku
W wieku 91 lat zmarł Ks. Arcybiskup prof. Kazimierz Majdański, więzień Dachau, założyciel Instytutu Studiów nad Rodziną


29 Kwietnia 1924 roku
W Polsce marka polska została zastąpiona złotym polskim jako obowiązująca waluta w kraju.


Zobacz więcej