Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.07.07 - 16:08     Czytano: [1325]

Dział: Godne uwagi

Dyskusje o Traktacie

Jest projekt nowego Traktatu Reformującego – zawiera „tylko” 145 stron i ponad 300 artykułów, którym towarzyszy dodatkowo 130 stron z 51 deklaracjami i 12 protokołami..
Rozpoczyna się on od tej samej, co w eurokonstytucji, preambuły, czyli nie zawiera bezpośredniego odniesienia do Boga i odcina się od chrześcijańskich korzeni Europy.
Jednocześnie zakłada, że, między innymi, wprowadzana Karta Praw Podstawowych będzie obowiązywała wszystkich, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, która zdołała sobie wywalczyć tej przywilej w Brukseli, w trakcie ostatniego szczytu..

Nie ma żadnych oficjalnych wiadomości na temat postawy polskich reprezentantów. PAP posiada wiedzę ze źródeł bliskich przewodnictwu. Z tych źródeł wynika, że minister Fotyga zwróciła się o doprecyzowanie, co oznacza sformułowanie „rozsądny czas” zawarty w kompromisie z Joaniny, który pozwala krajom na odwlekanie decyzji, jeśli nawet nie mają one wystarczającej mniejszości blokującej.
Podobno Fotyga nie postawiła ultimatum, lecz zasugerowała możliwość ponownego użycia mechanizmu z Joaniny w tej samej sprawie, co automatycznie przedłużałoby negocjacje o kilka miesięcy.
Chce także, by ten kompromis został wpisany do traktatu, a nie był zapisem dołączonym.

Taka propozycja minister Fotygi spotkała się z uznaniem ministra spraw zagranicznych Portugalii, który uznał ją za „konstruktywną i pozytywną”. Jednocześnie powiedział, że „nie możemy, ani o milimetr, odejść od mandatu, który wyraża wole wszystkich szefów państw i rządów UE”.
Również podobne były opinie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego – Niemców i Hiszpanów.

Zdaniem Brytyjczyka, Duffa, Fotyga zastrzegła sobie prawo, by wzorem Wielkiej Brytanii, uzyskać wyłączenie spod prawnego obowiązywania Karty Praw Podstawowych.

Jedynie szef luksemburskiej dyplomacji wyrażał swoje rozczarowanie polskim stanowiskiem, które określił jako pożałowania godne.

Zakłada się, że nowy system głosowania – zgodnie z traktatem - podwójną większością wejdzie w życie 1 listopada 2014 roku. Zakłada on, że decyzje będą podejmowane przez, nie mniej niż 15 państw reprezentujących, co najmniej 65 % ludności UE.
Do tego czasu obowiązywać ma system nicejski, bardzo dla nas korzystny.
Okres między 1 listopada. 2014, a 31 marca. 2017, to okres przejściowy.

CARL

Wersja do druku

wanda101 - 24.07.07 22:03
Polska przystąpiła do Rady Europy 26 listopada 1991 r. Tego samego dnia Polska podpisała Europejską Konwencję Praw Człowieka (co było politycznym wymogiem uzyskania członkostwa w Radzie Europy). Konwencja zaś została ratyfikowana przez nasze państwo 19 stycznia 1993 r. i tego samego dnia Konwencja Europejska weszła w życie w stosunku do Polski.Deklarację o uznaniu jurysdykcji Trybunału złożono 1 maja 1993 roku
Karta Praw Podstawowych dubluje w większości w/w

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1986 roku
Awaria elektrowni atomowej w Czernobylu na Ukrainie.


26 Kwietnia 1923 roku
Urodził się Andrzej Szczepkowski, polski aktor (zm. 1997)


Zobacz więcej