Czwartek 2 Maja 2024r. - 123 dz. roku,  Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.07.12 - 10:25     Czytano: [1747]

UEFA zablokuje przenosiny Polonii?


Według podręcznika licencyjnego UEFA licencja na występy w Ekstraklasie, którą otrzymała spółka KSP Polonia nie może być tak łatwo przeniesiona do KP Katowice bez zgody europejskiej federacji.

Na odpowiednie rozwiązania w regulaminie europejskiej federacji wskazał były rzecznik prasowy Polonii Jakub Krupa. Chodzi o dwa paragrafy zpodręcznika UEFA - 12.2 i 14.3, którego dwie interpretacje wskazują na trudny prawnie koniec całej sprawy.

W pierwszym z nich jest napisane, że członkostwo w związku należącymdo UEFA - w tym wypadku w PZPN - "musi trwać minimum trzy kolejne lata. Każda zmiana formy prawnej klubu lub struktury przedsiębiorstwa (ze zmianą swojej siedziby, nazwy klubu lub jego barw czyprzekazywania udziałów pomiędzy różnymi klubami włącznie) w trakcie tego okresu w odniesieniu do jego zakwalifikowania się na podstawie wyniku sportowego i/lub uzyskanie przez niego licencji ze szkodą dla uczciwości rozgrywek uznaje się jako zerwanie członkostwa w PZPN w znaczeniu tego warunku". (...).
Punkt 14.3 mówi o tym, że licencja nie może być przeniesiona. Oba przepisy zostały również zapisane w polskiej procedurze licencyjnej, odpowiednio pod art. 4.3.1.2 i 4.4.1.8 podręcznika licencyjnego PZPN.

Co na to prawnicy? - Wygląda na to, że przeprowadzenie takiego manewru w przypadku Polonii wymagałoby zawnioskowania do UEFA i wdrożenia procedury z art. 15, która wymagałaby specjalnej zgody UEFA wydanej na oddzielnych zasadach. Przepisy - art. 15 i aneks IV - regulują jednak, że musi być to uzasadnione "sporting merits", czyli dosłownie: wartością, zasługą sportową, poziomem sportowym. W tym wypadku wydaje się, że nie możemy o tym mówić, więc i specjalna zgoda UEFA wydaje się być mało prawdopodobna. KP Katowice uzyskałoby zatem spółkę KSPPolonia, ale... bez licencji do gry w Ekstraklasie - tłumaczy Łukasz Węgrzyn, prawnik pracujący w obszarze prawa sportowego.

Te słowa zdaje się potwierdzać również przedstawiciel PZPN. Przed dwoma tygodniami, kiedy rozgorzała dyskusja o ewentualnej sprzedaży Polonii, w rozmowie ze Sport.pl mówił o tym przewodniczący Komisji Licencyjnej PZPN Hilary Nowak. - Proces licencyjny na sezon 2011/12 na występy w ekstraklasie został zakończony. Otrzymała ją Polonia Warszawa. KP Katowice może się o nią starać ale do maja 2013 roku.

Odnosi się tym samym do zapisu 4.3.1.4 Podręcznika Licencyjnego, który dopuszcza możliwość cesji, ale "jeśli licencja już została przyznana spółce, wówczas nie może podlegać przeniesieniu ze spółki na zarejestrowanego członka (p. 4.4.1.8.); jedynie prawo do ubiegania się o licencję na kolejny sezon powraca do zarejestrowanego członka". Ta interpretacja przepisów oznaczałaby, że kupno spółki KSP Polonia Warszawa mogłoby przynieść spodziewane efekty w postaci prawa do występu w Ekstraklasie dla drużyny z Katowic najwcześniej za rok.

Nikt nie ma zastrzeżeń do samej transakcji. Odbyła się ona zgodnie z kodeksem spółek handlowych, ale naruszyła sens sportowej rywalizacji. Odpowiednie paragrafy przez UEFA zostały wprowadzone w 2009 roku, 12 miesięcy po tym, kiedy Józef Wojciechowski kupił Groclin GrodziskWlkp, na którego licencji grała Polonia.

WARSZAWA.SPORT.PL

.........................................................................................................................

(18 lipca 2012)
W nowym sezonie kibice nie zobaczą "Czarnych koszul" w najwyższej klasie rozgrywek. Dotychczasowy właściciel "Czarnych Koszul" porozumiał się bowiem ze śląskim biznesmenem Ireneuszem Królem w sprawie sprzedaży 100 proc. akcji występującej w piłkarskiej ekstraklasie Polonii. Klub zmieni nazwę na KP Katowice SSA i przeniesie się na Śląsk.

Po południu miała odbyć się w siedzibie J.W. Construction konferencja prasowa z udziałem prezesa Wojciechowskiego. Oprócz dziennikarzy do budynku weszli również kibice Polonii, którzy nie ukrywali swojego sprzeciwu wobec sprzedaży ekstraklasowego klubu. Skandowali m.in. obraźliwe hasła pod adresem dotychczasowego szefa Polonii, część fanów próbowała nawet spotkać się z Wojciechowskim.
Prezes zamierzał porozmawiać z dziennikarzami, ale widzicie państwo, co się dzieje. W obecnej sytuacji niemożliwe jest zorganizowanie konferencji - powiedziała jedna z przedstawicielek firmy J.W. Construction.

Po kilkudziesięciu minutach sytuacja się uspokoiła. Pod siedzibę firmy podjechało kilka radiowozów policyjnych, a kibice rozjechali się do domów.

Polonia nie wystąpi w ekstraklasie w nowym sezonie, dokumenty zostały podpisane, klub przenosi się na Śląsk - powiedział PAP rzecznik prasowy Polonii Adam Drygalski.
Właściciel Polonii uznał, że oferta Katowic go najbardziej satysfakcjonuje. Miał do tego prawo. Kupił licencję od Groclinu cztery lata temu, teraz ją sprzedał. Potraktował to jako inwestycję handlową, trzeba przyjąć ten fakt do wiadomości. Co dalej w Warszawie? Stadion na Konwiktorskiej zostaje, kibice, barwy, nazwa. Jest grunt, żeby tworzyć nowy zespół. Polonia będzie grała pod swoją nazwą w niższej klasie. Na razie nie znamy jeszcze szczegółów. To warszawski klub, na pewno znajdzie się ktoś, kto zechce mu pomóc - dodał Drygalski.

Jako jeden z pierwszych z ofertą wsparcia Polonii wystąpił burmistrz Dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski.
W związku z informacją o sprzedaży Polonii Warszawa inwestorom z Katowic postanowiłem rozpocząć w trybie pilnym rozmowy o utworzeniu stowarzyszenia mającego prowadzić od nowego sezonu drużynę seniorów, z udziałem miasta jako członka wspierającego. Powyższa decyzja jest odpowiedzią na apele tysięcy kibiców oraz ludzi takich jak honorowy prezes Jerzy Piekarzewski, red. Stefan Szczepłek, Michał Listkiewicz - podkreślił Bartelski w oświadczeniu.
Liczę, że przy życzliwości Mazowieckiego OZPN uda się zgłosić Polonię do rozgrywek 4. ligi w sezonie 2012/13. Ze swojej strony deklaruję gotowość do zapewnienia warunków funkcjonowania klubu, które umożliwią w pierwszym etapie awans w ciągu dwóch lat do 2. ligi. Stuletnia historia Polonii zobowiązuje, dlatego sądzę, że w obecnej sytuacji klubu konieczne jest aby postawić na rozwój kultury fizycznej wśród młodzieży i oprzeć się na wychowankach, a także tych piłkarzach, dla których czarna koszula to znacznie więcej niż kolejny kontrakt w karierze - m.in. napisał Bartelski, jednocześnie dziękując Józefowi Wojciechowskiemu za kilkuletnie zaangażowanie w piłkę nożną na Konwiktorskiej.

W przypadku KP Katowice prezesem będzie Ireneusz Król. Formalnie nabywcą 100 proc. akcji Polonii ma być spółka WoodinterKom GmbH z siedzibą w Wiedniu, wchodząca w skład Grupy Ideon (której Król jest prezesem).
KP Katowice SSA będzie miał swoją siedzibę w Katowicach i na razie ma się posługiwać tą nazwą. Zarząd klubu wystąpił już jednak do rady nadzorczej spółki GKS GieKSa Katowice SA na użyczenie do rozgrywek nazwy "GieKSa", tak by klub występował w T-Mobile Ekstraklasie jako KP Katowice GieKSa.

Cztery lata temu Józef Wojciechowski - gdy Polonia grała jeszcze w pierwszej lidze - kupił Groclin Grodzisk Wlkp. i na licencji tego klubu występował w ekstraklasie.
Wieczorem były właściciel Czarnych Koszul wydał oświadczenie. Napisał w nim, że decyzja o sprzedaży klubu była bardzo trudna. Stwierdził, że nie potrafi działać w środowisku sportowym, ponieważ głęboko nie zgadza się z rządzącymi nim zasadami, tak różnymi od tych panujących w biznesie.
Przez lata dokładałem starań i wspierałem klub potężnymi kwotami. Moim marzeniem było stworzenie niepowtarzalnej atmosfery na stadionie przy ul. Konwiktorskiej. Podejmowałem działania, które miały przywrócić KSP Polonia czasy jej świetności. Za prywatne pieniądze chciałem stworzyć w stolicy przyjazne miejsce dla rodzin, które nawiązywałoby do wielkich tradycji KSP Polonia. Przez te lata nigdy nie otrzymałem najmniejszej pomocy ze strony władz miasta, ani innych instytucji, co miało miejsce w przypadku drugiego warszawskiego klubu. Nie potrafię tego zrozumieć i również dlatego nie widzę dla siebie miejsca w polskiej piłce nożnej
- oświadczył Wojciechowski.
(Dziennik.pl)

Źródło: PAP

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

02 Maja 1720 roku
Król August II Mocny nadał Suwałkom prawa miejskie


02 Maja 1916 roku
Urodził się Wacław Kowalski, polski aktor (Sami swoi, serial Dom) - zm. 1990 r.


Zobacz więcej