Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.06.13 - 12:38     Czytano: [1489]

„OKNO"





II Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO"

W Ełku zaczyna się II Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Bohaterka filmu, który zdobył w ubiegłym roku Grand Prix Festiwalu, została właśnie skazana przez białoruski sąd!

Z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych w dniach od 28-30 czerwca (od piątku do niedzieli) w Ełku odbędzie się II Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Współorganizatorem jest Prezydent Miasta Ełk Tomasz Andrukiewicz. Tegoroczny Festiwal przebiegać będzie pod hasłem „Odkrywamy Polskę nieznaną”.

Festiwal otworzy w piątkowe popołudnie ubiegłoroczny zwycięzca Grand Prix – film Artura Pilarczyka „Pani Weronika i jej chłopcy”. Bohaterka tego filmu, Pani kpt Weronika Sebastianowicz jest Prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi i Prezesem Związku Polaków na Białorusi – wszyscy są szykanowani przez władze białoruskie. Zostali właśnie uznani za winnych i poddani karze finansowej za spontaniczną modlitwę, w obecności miejscowych Polaków, podczas odsłonięcia 12 maja br. krzyża w miejscu zabójstwa przez Sowietów Anatola Radziwonika „Olecha”.

W piątek obejrzymy też obie części „Transformacji” Grzegorza Brauna. Sobotni seans rozpocznie się od filmu braci Jona i Andy’ego Erwinów „October Baby” - wzruszającej opowieści o tematyce prolife; po nim „5 dni wojny” w reż. Renny Harlin. Po południu zapraszamy na część konkursową, do której komisja zakwalifikowała 15 tytułów. Nadesłane na festiwal filmy traktują między innymi o: zbrodni katyńskiej, czasach PRL-u, stanie wojennym, głodówce w obronie lekcji historii w polskich szkołach, losach polskiej emigracji czy życiu Polaków na terenach Kresów II Rzeczypospolitej. Filmy oceniać będzie Jury w składzie: Krzysztof Czabański (przewodniczący), Teresa Bochwic, o. Waldemar Gonczaruk CSsR, ks. Tomasz Jegierski, Krzysztof K. Karnkowski, Barbara Stanisławczyk, Jerzy Targalski.

W niedzielę widzowie zobaczą największą przedwojenną produkcję filmową – „Pana Tadeusza”, niemy film z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza. Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 minut, trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu. Zrekonstruowana wersja filmu wzbogaconego o muzykę skomponowaną współcześnie przez Tadeusza Woźniaka została nieodpłatnie udostępniona na Festiwal „OKNO” przez Filmotekę Narodową.
Następnie nastąpi ogłoszenie wyników konkursu, dyskusja twórców i Jury z publicznością i wręczenie Grand Prix.
Redaktor: GKut

Biuro Prasowe Festiwalu

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1997 roku
Zmarł Piotr Skrzynecki, konferansjer kabaretu Piwnica pod Baranami


27 Kwietnia 1792 roku
Podpisano akt zwołania konfederacji targowickiej.


Zobacz więcej