Niedziela 5 Lipca 2020r. - 187 dz. roku,  Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.06.14 - 0:14     Czytano: [1554]

Dział: Interwencje

Pytania do Prezesa Belki
Szanowni Państwo,

Treść rozmów zawartych w nagraniach ujawnionych przez tygodnik "Wprost" wzbudziła nasze olbrzymie obawy dotyczące kondycji oraz funkcjonowania Narodowego Banku Polskiego. Z rosnącym niepokojem zapoznaliśmy się ze sprawozdaniem finansowym Narodowego Banku Polskiego za 2013 r.

Fundacja LEX NOSTRA stawia sobie za cel przede wszystkim dążenie do sprawiedliwości i równego traktowania obywateli wobec prawa. W naszą misję wpisana jest jednak także troska o dobro Polski - zarówno jako społeczeństwa, jak i organizmu gospodarczo-politycznego. Sprawne funkcjonowanie tego organizmu jest kluczowe dla jakości życia obywateli, dla kondycji ekonomicznej kraju, a także dla wizerunku naszej Ojczyzny na arenie międzynarodowej.

Dlatego właśnie zwróciliśmy się do Pana Prezesa prof. Marka Belki z prośbą o odpowiedź na kilka istotnych pytań. Jesteśmy przekonani, że społeczeństwu należą się obszerne wyjaśnienia ze strony Prezesa Narodowego Banku Polskiego w zakresie poruszonych w nich problemów.

Będące efektem naszych obaw pismo z pytaniami, skierowane do Pana Prezesa Narodowego Banku Polskiego jest załączone do maila. Dostępne jest też na stronie internetowej Fundacji LEX NOSTRA pod adresem:

http://fundacja.lexnostra.pl/images/Media_do_artyku%C5%82%C3%B3w/nbp-pytania.pdf

Z poważaniem:
Maciej Lisowski
Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA
www.fundacja.lexnostra.pl

Powyższy tekst został zamieszczony na stronie Fundacji LEX NOSTRA:
http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/aktualnosci/300-list-otwarty-do-prezesa-narodowego-banku-polskiego-prof-marka-belki

Fundacja LEX NOSTRA jest zarejestrowana w Rejestrze Dzienników i Czasopism pod nr Rej PR 666.

Ponieważ nie otrzymujemy dotacji państwowych, wyłącznie od Waszego wsparcia zależy dalsze istnienie Fundacji LEX NOSTRA. Każda złotówka jest ważna!
http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/pomoz-fundacji
http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/pomoz-fundacji/wplata-na-konto-przez-ecard


Pytania do Prezesa prof. Marka Belki:

1. Wyjaśnić, z jakich powodów wynik finansowy NBP uległ pogorszeniu o ponad 5,5 mld zł. w stosunku do roku 20121 Według oficjalnych danych NPB w 2012 r osiągnął ponad 5,5 mld zysku, podczas gdy w 2013 r. nie osiągnął żadnego zysku.

2. Z jakiego powodu zmniejszono w 2013 r. rezerwy NBP o blisko 6,5 mld zł. (pasywa poz. 13.3 bilansu za 2013 r.)?

3. Czy zmniejszenie w 2013 r. rezerwo blisko 6,5 mld zł. (pasywa poz. 13.3 bilansu za 2013 r.) i zaksięgowanie ich jako przychód (poz. 2.4 Rachunku wyników za 2013 r.) spowodowało uniknięcia straty na działalności NPB w 2013 r. w wysokości co najmniej 6,5 mld zł.?

4. Z czego wynika strata w kwocie około 11 miliardów zł na rezerwach walutowych (aktywa poz. 2.2 bilansu za 2013 r.)?

5. Dlaczego w 2013 roku przychody z operacji finansowych uległy zmniejszeniu o blisko 4 mld zł, a koszty operacji finansowych wzrosły o ponad 2 mld zł w stosunku do roku poprzedzającego?

6. Jakie jest źródło straty blisko 14,5 mld zł. na "różnicach wyceny" (pasywa poz. 12 bilansu za 2013 r.), skoro na spadku wartości złota NPB stracił "tylko" ok. 5 mld zł. (aktywa poz. 1 bilansu za 2013 r.)?

7. Czy NBP poczyniło w roku 2013 inwestycje typu IIcorporate bond"?

8. Czy za kadencji Pana Prezesa, NBP udzielał pożyczki dla MFW a jeżeli tak to z jakich źródeł, w jakiej wysokości, które państwa były beneficjentem tych pożyczek i jaka była stopa zwrotu w roku 2013?

9. Z jakich powodów w roku 2013 nastąpił wzrost sumarycznej wartości pieniądza znajdującego się w obiegu w 2013 o kwotę blisko 12,5 mld zł w stosunku do roku poprzedzającego?
I

10. Ilu pracowników zatrudnia obecnie NBP ogółem, z wyszczególnieniem - ilu doradców zatrudniono od początku kadencji prezesa NBP prof. Marka Belki?

11. Jaka jest średnia wynagrodzeń w NBP ogółem, z wyszczególnieniem średniej wynagrodzeń członka zarządu, dyrektora departamentu, głównego specjalisty oraz doradcy?

12. Kiedy ostatni raz wykonano audyt złota należącego do NBP przechowywanego w Banku Anglii i NBP i na czym w praktyce ten audyt polegał?

13. Jaka była kwota funduszu reprezentacyjnego prezesa NBP w roku 2013, jakie i na co zostały z tego funduszu poczynione wydatki oraz w jaki sposób się go tworzy w NBP?

Całość na stronie: LEX NOSTRA

Wersja do druku

Leszek Bubel - 01.07.14 9:06
Wywalcie z tej strony tego zagorzałego komucha kryminalistę i pospolitego oszysta wielokrotnie karanego i odsiadującego sądowe wyroki
polecam więcej na stronie www.fundacjaparagraf&okozaoko.pl

Już ponad 200 osób złożyło potwierdzenie jego oszustw,będzie z tego skandal
Leszek Bubel

Lubomir - 23.06.14 18:07
Trampkarze najwyraźniej nie mają pomysłu na ani państwo, ani na ustrój. Uważają, że wystarczy jak istnieje państwo Schroedera i Merkel, a ustrój wyobrażają sobie jako rzeczywistość z mafijnymi folwarkami i galernikami pełzającymi przed partyjnymi kolesiami i solidarnymi złodziejami.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05 Lipca 1944 roku
Na trasie Warszawa-Lublin żołnierze Kedywu AK ppor. Wacława Matysiaka wykonali wyrok śmierci na Karlu Ludwiku Freudenthal, kacie Polaków i Żydów, oficerze SS, staroście Garwolina


05 Lipca 1993 roku
W Polsce wszedł w życie podatek od wartości dodanej VAT


Zobacz więcej