Czwartek 16 Maja 2024r. - 137 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.10.15 - 19:24     Czytano: [1286]

Obrona Helu


Bitwa o Hel

Obrona Helu, to inaczej mówiąc działania zbrojne prowadzone podczas wojny wywołanej w 1939 roku. Obrona ta, prowadzona była przez polskie oddziały w dniach od 1 września do 2 października wspomnianego roku, a miała ona na celu, obronę militarnego Rejonu Umocnionego Hel. Załoga Helu, była ostatnią placówką, która bez żadnych nadziei na wsparcie, skapitulowała podczas obrony Polskiego Wybrzeża.

Wybuch wojny

W chwili wybuchu najstraszniejszej z wojen Hel, który był główną bazą Polskiej Floty Wojennej, został początkowo zaatakowany przez siły niemieckie z powietrza i z morza. W momencie zajęcia przez korpus niemieckiego generała von Kaupischa Zatoki Puckiej, wojska niemieckie odizolowały Hel od lądu.

Ostrzał z pancernika

Od dnia 21 września, pancernik Schleswig – Holstein przy wsparciu pancernika Schlesien, rozpoczął ostrzał Helu. Podczas trwającego ostrzału, w dniu 25 września pancernik „Schleswig-Holstein” został dwukrotnie trafiony z działa polskiej baterii cyplowej. Jednocześnie w wyniku ostrzału ranny został dowódca baterii, kpt. Zbigniew Przybyszewski, który po opatrzeniu ran powrócił na stanowisko. Dnia 30 września, po zdobyciu wsi Chałupy, wycofujące się stamtąd polskie oddziały wysadziły zaporę z głowic torpedowych, oddzielając tym samym Hel od atakujących sił niemieckich.

Brak zaopatrzenia

Ataki Niemców, zostały skutecznie powstrzymane, jednak w wyniku zajęcia przez Niemców, Warszawy i Modlina oraz z powodu braku żywności i amunicji, morale większości osamotnionych obrońców Helu osłabło. W dniu 1 października 1939 roku, dowództwo obrony Helu po specjalnej naradzie sztabu, zadecydowało o wszczęciu rozmów z Niemcami w sprawie podpisania warunków kapitulacji. Wynikiem tego oddziały polskie wstrzymały ogień, poddając Niemcom tę ważną dla polskiej obrony placówkę.

W sopockim Grand Hotelu

Kapitulacja ta, została podpisana w dniu 1 października 1939 roku, w Sopocie w Grand Hotelu. Podpisał ją komandor Marian Majewski i kapitan Antoni Kasztelan. Podpisy te złożono na ręce kontradmirała Huberta von Schmundta. Wieczorem zadecydowano o wypłacie poborów obrońcom za trzy miesiące z góry i rozpoczęto niszczenie akt sądowych i personalnych oraz zakopywanie i zatapianie przez całą noc polskiego sprzętu. Wkroczenie Niemców do Helu zaplanowano na dzień 2 października o godzinie 10 rano. Po wkroczeniu na Hel, Niemcy zaczęli poszukiwania ciężkich dział, nie wierząc, że obrońcy Helu, mając cztery armaty Boforsa o kalibrze 152,4 m], mogli skutecznie trafiać w jednostki nawodne agresora.

W pierwszych dniach października, warto jest pochylić czoło nad obrońcami Helu, których heroiczna postawa, nie miała sobie równych.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Lubomir - 02.10.15 11:17
Re: Roman A wg ciebie Kaliningrad, który wymieniam, to niemieckie zagrożenie?. Żałosny jesteś ze swoim pieniactwem i obsesyjną podejrzliwością. Chyba skleroza każe ci zapomnieć o tych, którzy po bestialsku atakowali Hel i m.in. Westerplatte.

Roman - 01.10.15 23:26
Re: Lubomir a ciebie nic nie wzruszaja bazy marynarki wojennej i wojsk
lądowych Rosji we wschodnim rejonie Baltyku? Co myslisz,ze Kworum
czytują glupcy?! Ty tylko widzisz zagrozenie od Niemiec,a Rosja to
przyjaciel Polski?! Ciekaw jestem tego w ilu jeszcze polskich mediach pod
innymi psudonimami tak buszujesz?

Lubomir - 01.10.15 19:40
Przykro, że kiedy vis a vis Helu rosną z dnia na dzień militarne potęgi - Kaliningrad, port wojenny Rostock i Hamburg, Hel stał się istną strefą zdemilitaryzowaną, został praktycznie całkowicie rozbrojony.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Maja 1648 roku
Wojska polskie (koronne) stoczyły z Kozakami bitwę pod Żółtymi Wodami


16 Maja 1674 roku
Szlachta wybrała podczas elekcji na króla Jana Sobieskiego.


Zobacz więcej