Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.03.24 - 20:54     Czytano: [233]

Nie wolno nam zapomnieć


To nic, że to już przeszłość

Kiedy rozpoczyna się okres przygotowań do Wielkanocy, nie tylko powinniśmy skupić swoją uwagę na sprawach duchowych. Jest to czas wszelkiej refleksji nad tym, co minęło i co przeżyliśmy jako borykający się ze wszelką niesprawiedliwością kraj.

Wrogie wojska


Gdy w 1795 roku na nasze ziemie wtargnęły wojska trzech zaborców, nie mieliśmy wówczas szans, na wywalczenie sobie wolności. Brak odpowiedniego sprzętu i wyszkolonego wojska, na długie lata pogrążył nas w stanie upadku i niewoli. Gdy tylko nadchodził okres Wielkanocy wszyscy, którym leżała na sercu sprawa naszej niepodległości, brali udział w nabożeństwach, na których porównywano ofiarę Jezusa do ofiary naszego narodu.

Złote wstążki

Młode panny, biorące udział w takowych nabożeństwach, miały przypięte do klapek swych płaszczy złote wstążki, będące symbolem majestatu i wytrwałości. Nie trzeba było nikomu tłumaczyć, że nawiązywały one do tęsknoty za powrotem naszego kraju, w szereg wolnych i bogatych państw Starego Kontynentu.

Spotkania konspiracyjne

W dziewiętnastym stuleciu w czasie wielkanocnym, często wyjeżdżano do pobliskich miejscowości by nawiązywać kolejne kontakty, umożliwiające naszemu narodowi wyjście z tak pasywnej sytuacji. Wiele spotkań konspiracyjnych miało miejsce w murach kościelnych, co nie wzbudzało podejrzeń ze strony okupujących nasz kraj wojsk. Chętnie też, młodzież ze szkół średnich, a nawet członkowie tajnych uniwersytetów, urządzali sobie publiczną drogę krzyżową, na której wspominano poszczególne etapy ostatniego tygodnia z życia Jezusa. W bardzo delikatny sposób, wspominano także naszych bohaterów narodowych, którzy na szali naszej niepodległości złożyli swoje młode życie.

Topienie Marzanny

Jednym ze zwyczajów wiosennych, było topienie Marzanny symbolizującej długą i ciężką zimę. Zima jako okres nieprzychylny nam wszystkim, utożsamiana była z naszą niewolą narodową. Kukła Marzanny, której się należało jak najszybciej pozbyć, nawiązywała do trwających na naszej ziemi zaborów. Chętnie zatem, młodzi ludzie urządzali sobie ceremonie topienia wspomnianej Marzanny, odwołując się tym sposobem do naszych narodowych uczuć i potrzeb.

Zielone gałązki

Pierwsze zerwane wiosną gałązki zielone, przynoszono ochoczo do domu, gdyż były one odzwierciedleniem ponownego rozkwitu i budzącego się na powrót życia. Dla nas uciskanych Polaków, były one synonimem zrzucenia niewolniczych kajdan. W okresie Wielkanocy w dawnych czasach, młodzież urządzała sobie wypady za miasto, na których omawiano kolejne możliwości przywrócenia naszej Ojczyzny w szeregi wolnych, europejskich państw.

A żeby podczas ich trwania nie wzbudzać niepotrzebnych podejrzeń ze strony zaborców, na spotkaniach tych ochoczo śpiewano religijne pieśni wielkanocne.

EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1921 roku
Państwa zwycięskie w I wojnie światowej ustaliły wysokość reparacji wojennych na Niemcy.


27 Kwietnia 2014 roku
Papież Jan XXIII (1881 - 1963) i Papież Jan Paweł II (1920 - 2005) zostali kanonizowani w Watykanie podczas jednej uroczystości


Zobacz więcej