Piątek 20 Lipca 2018r. - 201 dz. roku,  Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.10.17 - 22:57     Czytano: [369]

Bohater dwóch narodów


Bohater dwóch narodów - to brzmi jak werbel na apelu poległych,
jak nadszarpnięta struna skrzypiec, co cichutko płaczą nad ojczyzny losem. Nie łatwa to rola i serce rozdarte między dwie granice i między dwa kraje – idź za serca głosem…

Poszedł więc w kierunku gdzie serce wskazało, by bić się za innych ( niekoniecznie swoich) – poszedł gdzie dobro jeszcze ocalało, gdzie kraju wielkiego odwieczna lawina – ojczyznę wszystkim ludziom przypomina.

Tutaj generał imię Polski wsławił, tu słowo Polak serca rozpalało tych, którzy znali naszych ojców czyny i tutaj Pułaski swe życie zostawił – bowiem rzeczą świętą za wolność umierać!
Tego nauczyli nas nasi dziadowie.

Pokazałeś, co Polak znaczy – generale! płacąc wielką cenę za to co jest święte, pokazałeś – co honor, co męstwo, odwaga. Niech ci Bóg wybaczy za szabli twej ostrze, za zadane rany, za walkę, zwycięstwo. Pokazałeś przewagę wolności nad życiem.

Tutaj pozostał twój honor i męstwo! i twoje imię. Twoja mogiła trawą porośnięta i krzyż spróchniały dawno zapomniany.
Już tamtych czasów zgoiły się rany i pamięć ludzka, która kiedyś żyła – powoli umiera zacierając ślady…

Władysław Panasiuk

Wersja do druku

Lubomir - 03.10.17 15:30
Dzięki takim Wielkim Rodakom, dzisiaj nie maszerujemy w paradach sodomitów, ale w paradach patriotów. Zaś wolność po polsku nie jest swawolą, ale jest zadaniem i odpowiedzialnością, posiadającą moralne granice. Ilu było takich bohaterów, miłujących dwa narody?. M.in. był nim także generał Józef Bem. To dzięki takim bohaterom z przeszłości, nasze współczesne relacje polsko-amerykańskie i m.in. polsko-węgierskie, należy uznać za wzorcowe.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Lipca 1797 roku
Pierwsze publiczne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego.


20 Lipca 1944 roku
Niemiecki płk Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na Hitlera w jego kwaterze w Kętrzynie


Zobacz więcej