Sobota 29 Lutego 2020r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Lecha, Lutomira

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.05.18 - 18:48     Czytano: [1027]

Dział: Interwencje

Chcą usunąć Pomnik Katyński (Aktualizacja)

Obraz żołnierza z bagnetem w plecach, na tle Manhattanu z pustym miejscem po zburzonych w 2001 wież World Trade Center, pozostaje w pamięci na zawsze. Stojąc tam, na brzegu rzeki Hudson, czuje się jak serce łka, a każda łza jest znaczona setkami życiorysów przerwanych zdradzieckim mordem. Czyż w imię kolejnej poprawności politycznej, mamy położyć zasłonę nad historią?

Obecnie w Jersey City w Stanach Zjednoczonych Ameryki trwa protest – Polonia sprzeciwia się usunięciu pomnika „Katyń”. Znajduje się on w Jersey na Exchange Place od 1991 r., ale teraz pod pretekstem remontu placu i parku ma zostać usunięty. Za decyzją stoi kontrowersyjny burmistrz Jersey City Steven Fulop, który w skandalicznym wpisie na Twitterze nazwał marszałka polskiego Senatu Stanisława Karczewskiego „antysemitą, białym nacjonalistą i osobą zaprzeczającą Holocaustowi”, gdy Karczewski stanął w obronie Pomnika Katyńskiego.
Leżące w stanie New Jersey miasto Jersey City stanowi integralną część aglomeracji Nowego Jorku. Na terenie tego miasta, leżącego nad rzeką Hudson, stoi słynna Statua Wolności. Pomnik Katyński stoi również nad tą samą rzeką, u jej ujścia do Atlantyku.
Wesprzyjmy więc naszą Polonię, rodaków żyjących w USA i głosujmy na „tak” za pozostawieniem pomnika patriotycznego w New Jersey!

Przedstawiamy też list prof. Marka Rudnickiego z Chicago, który znając sprawę i będąc na miejscu prosi nas, abyśmy nie pozostali obojętni na sprawę pomnika przedstawiającego żołnierza z bagnetem w plecach, upamiętniającego polskich oficerów, którzy zostali brutalnie rozstrzelani przez władze ZSRR wiosną 1940 roku w Katyniu.

„Absolutnie podzielam i popieram apel o "tak", a generalnie o pozostawienie Pomnika w tym samym miejscu (nawet jeśli musi być wzięty na czas remontu parku).

To jeden z najbardziej przejmujących obiektów, które mają nie tylko nasze polskie przesłanie, ale bardziej ogólnoludzkie. Wielu z nas, niezależnie od krajów i kultur, z których się wywodzimy, cierpi z powodu "otrzymania ciosu w plecy". Obraz żołnierza z bagnetem w plecach, na tle Manhattanu z pustym miejscem po zburzonych w 2001 wież World Trade Center, pozostaje w pamięci na zawsze. Stojąc tam, na brzegu rzeki Hudson, czuje się jak serce łka, a każda łza jest znaczona setkami życiorysów, przerwanych zdradzieckim mordem. Czyż w imię kolejnej poprawności politycznej, mamy położyć zasłonę nad historią?

W ostatnich dniach można odnieść wrażenie, ze wszystkie nieba starają się uderzyć w nas, w naszą rzeczywistość, w naszą dumę, w nasze dzieje i w nasze prawo do prawdy. Do środka samej duszy.

Podpisujmy i użyjmy wszelkich możliwych wpływów, w naszym i w nie naszym środowisku, aby Pomnik Katyński w New Jersey pozostał tam, gdzie od dziesiątków lat jest jego miejsce.

Marek Rudnicki, Chicago”
Niech pamięć o naszych polskich bohaterach nie zaginie również za oceanem! Sprawmy, żeby Pomnik Katyński mógł pozostać na swoim miejscu! Dlatego prosimy również Państwa o podpisanie powyższego apelu! Pokażmy naszą siłę i wsparcie dla Polonii, aby Pomnik Katyński mógł trwać i opowiadać o polskiej historii.

Ponadto jest możliwość zagłosowania na „yes” w sondzie w języku angielskim pod tym linkiem:
www.nj.com/hudson/index.ssf/2018/05/should_jersey_citys_katyn_memorial_stay_put.html

Prosimy o Państwa głosy!

PODPISZ PETYCJĘ

Biały Kruk


.........................................................
10.05.2018r.

Przełom w sprawie pomnika

W sprawie pomnika katyńskiego w Jersey City możemy mówić o przełomie; jest deklaracja burmistrza Stevena Fulopa, że pomnik wróci na swoje miejsce bądź na miejsce ustalone wspólnie z wszystkimi stronami sporu
– ocenił szef KPRM Michał Dworczyk.

– Możemy powiedzieć już o pewnym przełomie, dlatego że wczoraj burmistrz wydał oświadczenie, z którego wynika po pierwsze jasna deklaracja, że spotka się z przedstawicielami Polonii. Po drugie, że pomnik na pewno wróci na swoje miejsce bądź na miejsce ustalone wspólnie z wszystkimi stronami sporu. I w konfrontacji z poprzednimi wypowiedziami to jest przełom – ocenił Dworczyk, który w środę był gościem w radiowej Jedynce.

– Dobrze, że dzisiaj mamy do czynienia już z merytorycznym dialogiem, który się rozpoczyna. Rozmawiałem dzisiaj w nocy z jedną z osób, która ma bezpośredni kontakt z burmistrzem i która jest zaangażowana w rozwiązywanie tego problemu. Ta osoba jest dobrej myśli, uważa, że jest pole do porozumienia – dodał.

Zadecydują dwa amerykańskie sądy

Pomnik katyński w Jersey City stał się przedmiotem kontrowersji z powodu decyzji burmistrza Fulopa o usunięciu monumentu z Exchange Place, a później o przeniesieniu go w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork i New Jersey, a także władz w Warszawie. O losach pomnika katyńskiego w Jersey City mają zadecydować dwa amerykańskie sądy. We wtorek trafiły do nich oddzielne pozwy Polonii o tymczasowe zablokowanie zamiarów burmistrza Jersey City pragnącego przenieść monument w inne miejsce. Polaków popiera kilku członków rady miejskiej.

Szef KPRM odniósł się też do słów Fulopa dotyczących marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

– Mam nadzieję, że pan burmistrz po prostu przeprosi za te niesprawiedliwe oskarżenia. Tak powinien po prostu postąpić, natomiast jak ta sprawa się zakończy, to jest oczywiście oddzielna rzecz – mówił.

Dodał też, że w sprawie pomnika – poza Polonią w USA – najwięcej do zrobienia ma polski konsulat w Nowym Jorku i ambasada RP w Waszyngtonie.

„Siła stojąca za pomnikiem”

Steven Fulop komentując wypowiedź marszałka Senatu, w której skrytykował on plany władz Jersey City, dotyczące przeniesienia pomnika katyńskiego w tym mieście, napisał na Twitterze: „To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć”.
źródło: PAP

TVPInfo

Wersja do druku

Ludwik P - 09.06.18 18:35
Riks Diks przesadzasz z tymi osiągnięciami Żydów.Napisz,co osiągnęli?
My Polacy nie jesteśmy aż tacy głupi jak się tobie wydaje! No,podaj dane
o wypłatach dla Żydów!

R.K - 09.06.18 0:45
Ten Frank Spula,to pono był wtyką SB.Trzeba to koniecznie sprawdzić!
Wśród Polonii USA takich esbeckich wtyczek było wielu w czasie Peerelu!!
A tu masz, żadnemu z nich - do tej pory nie spadł włos z głowy! A ile oni
ludziom wyrządzili krzywd,to tego się nie da opisać!!!!!!

Ricky Dick. - 07.06.18 10:27
Cała ta hucpa żydowskiego pochodzenia burmistrza Jersey miała na celu odwrócenie uwagi od ustawy 447 JUST podpisanej przez "spedałowanego" przez żydów prezydenta Trumpa. Działo się to chyba dwa dni przed podpisaniem ustawy jw. Ten żydowski burmistrz odważył się nawet zwyzywać marszałka senatu polskiego Sejmu i nie zdobył się na ludzki gest przeproszenia. To jednoznacznie świadczy o wrogim usposobieniu nie tyle do samego marszałka ale do Polski i Polaków. Nie chce zrozumieć, że gdyby nie Polacy, którzy pomagali jego matce przeżyć holokaust burmistrza nie było by na tym świecie. Nie ma wdzięczności, jest nienawiść i antypolska hucpa.

Żydzi osiągnęli to co chcieli czyli możliwość skubania Polski na grube miliardy.
Przenoszenie pomnika o kilkadziesiąt metrów dalej jest bezsensowne i pochłonie niepotrzebne koszty. Poza tym nie ma tam miejsca na jakikolwiek park czy nawet skwer. Żydzi chcą pokazać Polakom w USA, że ich głos nie liczy się w globalnej rozgrywce. Zrobią wszystko co leży w ich żydowskim interesie i Polonusi nie przeszkodzą im w tych zabiegach.

Ten Frank Spula to musi być jakiś agent bo swoimi działaniami rozbijał spójność współpracy Polonii w USA w kwestii niedopuszczenia do uchwalenia Ustawy 447 JUST. Polonusi, musicie ocenić dokładnie poczynania prezesa Spuli za ostatnią kadencję i wyciągnąć stosowne wnioski na przyszłość oraz w kontekście najbliższych wyborów władz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Musicie wytrzebić również postkomunistyczną agenturę ze swoich szeregów w szczególności Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy są jak można zauważyć z działań tej agentury V kolumną wśród Polonii.

Rodacy! W jedności siła Polonii i Polski.

K.Puchatek - 03.06.18 21:32
Cała sprawa ( która się jeszcze nie zakończyła) jest tragiczna i jeszcze niezakończona.Warto posłuchać, co w tej sprawie mówi na bieżąco Witek Rosowski , bo nie jest tak, jak przedstawiają tę sprawę wszystkie media:

https://wrealu24.tv/film/polski-msz-w-kompletnym-upadku-witek-z-usa-o-pomniku-katynskim-akcie-i-kolonizacji-polski

ponadto zapowiada, że w tej sprawie odbędzie sie w Ratuszu II i ostatnie głosowanie w tej sprawie. Wielkie ruszenie Polonii 13.06 o szóstej Jersey City Grove Street 280

Lech Galicki - 11.05.18 15:22
Pieśń KATYŃ. Wykonanie: Alex Storozynski ( słowa/muzyka -wykonawca).
Premiera: 10.maja 2018. Posłuchajcie Państwo, zobaczcie, powiedzcie innym.
Ja jestem niezwykle poruszony tym dziełem, które winno poruszyć wielu.

https://www.youtube.com/watch?v=7tbQ54xLRag

Ja - 06.05.18 16:38
Człowieku! Jaki "gest usuwania pomnika? To nie jest gest!!!
To jest barbarzyństwo, to jest atak na Polskę, na naszą pamięć, na Polonijne i Polskie świętości. Czy nazwałbyś gestem... gdyby "cywilizowany" barbarzyńca rozwalił nagrobek twojej matki albo nagrobek twojego dziadka, załadował na cięzarówkę i wywiózł do swojej stodoły bo bloki marmurowe potrzebne mu są na budowę schodów do swojej szopy.
Ludzie co wy tu wypisujecie, jak czytam poniżej, inny filozof proponuje co mu się coś uroiło, że większą wymowę miałby pomnik przedstawiający żołnierza katyńskiego w postaci kiedy leży, a NKWDowski pies szarpie mu nogawkę!!! Kiedy nadejdzie wreszcie taki czas, że Pan Bóg was chociaż odrobinę oświeci?

Lubomir - 05.05.18 12:55
Pewnie antysemita nazwałby gest usuwania pomnika - syjonistyczną prowokacją albo syjonistyczną solidarnością. Jednak zwyczajnym obywatelem polskim i amerykańskim też to się nie podoba się. Czyżby obrona polskich interesów była antysemityzmem? Może słowo antysemita utraciło swój sens? Ważne, że coraz więcej mówi się o wojujących antypolakach i antypolonizmie.

KUBA - 05.05.18 11:38
Plastyku Orawiczu. Czy widziałeś ten pomnik z bliska???? Odpowiedz!!!
A, to co ty piszesz o psie szapiącym i powalonym na ziemi żołnierzu, jest twoją chorą wyobraźnią. Zołnierz polski dostał bagnet w plecy od barbarzyńców ze wschodu, kiedy na stojąco bronił polskich granic. A bohaterskim żołnierzom w Katyniu NKWDowcy strzelali w tył głowy, kiedy ONI POLSCY ŻOŁNIERZE stali z podniesioną głową. Nie obrażaj ludzi z Rodzin Katyńskich.
Takie dyrdymały piszesz, że aż wstyd czytać i proszę nie wciskaj kitu i nie poprawiaj twórcę tego pomnika prof. Andrzeja Pityńskiego - wielkiego Artystę tworzącego na emigracji, (USA).

Adam - 05.05.18 7:36
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Stab-in-the-back_postcard.jpg

Cios w plecy historykom kojarzy się jednoznacznie z tą smutną karykaturą i na pewno w tym jest problem, kto zadaje ten cios.

Jan Orawicz - 04.05.18 21:11
Osobiscie jako plastykowi gorna czesc tego pomnika z osamotnionym karbinem
rosyjskim,wbitym bagnetm w plecy zolnierza RP,to jest takie ujecie nie pelne
prawdy o zamordyzmie sowieckim na naszych zolnierzach mordowanych w Katyniu. Artysta plastyk powinen np.pokazac zolnierza polskiego- powalnego
przez zbira z NKWD z pistoletem w lapie i psem szarpiącym ofiare! Taki pomnik
mialby pelniejsza wymowe o sowieckim zamordyzmie w Katyniu na naszych
zolnierzach..Oczywiście sowiecki zbir z NKWD powinien mieć na uszance
wyrazna gwiazde! Taki pomnik- bylby dla Amerykanow bardzej wymowny!

Wszystkich komentarzy: (10)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Lutego 1792 roku
Urodził się Gioacchino Rossini, kompozytor włoski, autor m.in. oper "Cyrulik sewilski", "Wilhelm Tell", "Kopciuszek"


29 Lutego 1988 roku
W azerskim mieście Sumgait doszło do zamieszek na tle etnicznym przeciwko mniejszości ormiańskiej, zginęło 41 osób


Zobacz więcej