Sobota 29 Lutego 2020r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Lecha, Lutomira

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.11.19 - 22:51     Czytano: [443]

Triumf etosu AK w Żyrardowie!

"Wolna Polska będzie czciła bohaterów"Chcemy, aby wolna Polska czciła bohaterów, których komuniści brutalnie mordowali– powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do decyzji radnych Żyrardowa o zmianie ul. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na Jedności Robotniczej.
Ostatecznie ulica generała „Nila” pozostaje.

Niedawna decyzja wywołała wiele kontrowersji. Prezydent Żyrardowa zwrócił się do wojewody mazowieckiego z prośbą o analizę i weryfikację zasadności uchwały radnych. Poinformował, że nie wykonał uchwały radnych. W czwartek poseł PiS Maciej Małecki podał na Twitterze, że w efekcie rozmów z samorządowcami generał "Nil" dalej będzie patronem ulicy w Żyrardowie.

Jesteśmy osobami z młodego pokolenia; jako osoby, które wychowały się w wolnej Polsce chcemy, aby wolna Polska czciła bohaterów, których komuniści brutalnie mordowali, których chcieli skreślić z kart historii
- powiedział Kaleta podczas konferencji prasowej dot. akcji "Ocalić Bohaterów", która jest odpowiedzią na decyzję radnych o zmianie nazwy ul gen. "Nila".

Według niego, istotnym elementem funkcjonowania tak ważnego dla wszystkich Polaków Muzeum Żołnierzy Wyklętych są kwestie edukacyjne. "Ciągle musimy wykonać wiele pracy, by przypominać i zaprezentować, niektórym po raz pierwszy, informacje o kryształowym życiorysie bohaterów takich jak gen. „Nil”" - mówił.

Pan prezydent Żyrardowa zwrócił się do dyrektora Muzeum Jacka Pawłowicza z prośbą o podjęcie współpracy edukacyjnej, więc jest odzew na naszą akcję
- poinformował. Wyraził nadzieję, że "sprawa, która poruszyła znaczną część opinii publicznej w Polsce, być może zostanie odwrócona".

Pokażemy okoliczności walki o wolną Polskę i też tą symbolikę, aby zrozumieć, że są to ważne sprawy, pryncypia wartości w wolnej Polsce, by bohaterowie byli na takim miejscu w jakim nie chcieli go widzieć komuniści. Aby zwycięstwo duchowe, moralne całego naszego narodu, który pragnął wolności i wreszcie może się nią cieszyć, było pełne i symboliczne
- dodał.

Niezależna

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Lutego 1988 roku
W azerskim mieście Sumgait doszło do zamieszek na tle etnicznym przeciwko mniejszości ormiańskiej, zginęło 41 osób


29 Lutego 1792 roku
Urodził się Gioacchino Rossini, kompozytor włoski, autor m.in. oper "Cyrulik sewilski", "Wilhelm Tell", "Kopciuszek"


Zobacz więcej