Wtorek 20 Października 2020r. - 294 dz. roku,  Imieniny: Ireny, Kleopatry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.12.19 - 16:24     Czytano: [1584]

RAPORT Z OBLĘŻONEJ… WIEŻY

(tydzień trzeci)

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, jedne z dwóch najważniejszych dla Polaków świąt w roku. Wszyscy zasiądą wkrótce do wigilijnych stołów, przełamią się opłatkiem, przy rozświetlonych choinkach zabrzmią słowa kolęd. Nie będzie to dane wszystkim, bo przecież tysiące osób w kraju w tym czasie pełnić będzie jakąś służbę, wykonując swe codzienne zadania tak, by pozostali mogli czuć się bezpiecznie. Jedną z takich grup zawodowych jest środowisko kontrolerów ruchu lotniczego. Z Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym na warszawskim Okęciu kierują ruchem znajdujących się w powietrzu maszyn, z warszawskiej Wieży pilnują, by samoloty bezpiecznie startowały i lądowały, dając możliwość wszystkim dotrzeć na tę najpiękniejszą polską wieczerzę.

Jednak w tym roku sytuacja kontrolerów Służby Kontroli Lotniska będzie odmienna niż podczas dotychczasowych, świątecznych dyżurów. Trwający już trzy tygodnie ich spór z pracodawcą nie został, wbrew słowom tego ostatniego, zakończony, a problemy tej służby nie zostały w najmniejszym stopniu zażegnane. Jest wręcz przeciwnie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, słowami pełniącego obowiązki prezesa, poinformowała, co prawda, że zakończyła spór, u którego przyczyn legły zarówno niekompetencja kierownictwa w sposobie zarządzania podległym personelem, jak też w planowaniu jego prac, jednak nie jest to prawda. Pełniący obowiązki kierownika warszawskiej Wieży został, co prawda odwołany ze swojego stanowiska, o czym PAŻP poinformowała zarówno Okręgowego Inspektora Pracy, jak i „wszystkie organy i instytucje, które były informowane o przebiegu (…) sporu zbiorowego”, jednak pracodawca, w sposób godny czasów dawno minionych, zamierza go powołać w najbliższy, przedświąteczny poniedziałek, na stanowisko … kierownika wszystkich wież w Polsce, co po pierwsze oznacza, że będzie zarządzał warszawskimi kontrolerami z wyższego fotela, a po drugie wróży jak najgorzej personelowi pozostałych wież terenowych. Przypominamy bowiem, że nie ma on ważnych uprawnień żadnego ośrodka wieżowego w Polsce i do tej pory pracował w zupełnie innym organie kontroli ruchu lotniczego, współpracującym zaledwie z Wieżą warszawską. Przypominają się czasy, gdy odwoływani z ważnych resortów siłowych partyjni dygnitarze, otrzymywali awanse na inne stanowiska, jednak nawet wówczas, przynajmniej dla pozoru kierowano ich czasowo na pomniejsze funkcje (awans w bok), by dopiero z czasem mogli ponownie wypłynąć w jakimś ministerstwie. Tu sytuacja jest groźniejsza, bo świadczy o niebywałej arogancji wszystkich „pełniących obowiązki”. To zresztą swoisty fenomen, całkiem spora grupa decydentów w PAŻP, od wielu miesięcy „pełni obowiązki”, podczas gdy stanowisko Wiceprezesa ds. Operacyjnych pozostaje w tym czasie wolne. Może najwyższy czas, by zweryfikować ich umiejętności w zarządzaniu i zdecydować, czy mają je nadal „pełnić”, czy też kierować firmą o strategicznym znaczeniu w rzeczywisty sposób, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za swoje zaniechania i decyzje? Wydaje się, że o ile kontrolerzy ruchu lotniczego doskonale wypełniają swoje zadania kontrolerskie, to z podejmowaniem decyzji personalnych i zarządczych o wiele lepiej przez lata radzili sobie ludzie spoza personelu operacyjnego.

Najnowsza decyzja pełniącego obowiązki prezesa nie pozostawia złudzeń co do rzeczywistych zamiarów Grupy Trzymającej Władzę w PAŻP. Chodzić musi o jakiś szerszy kontekst, o plan obliczony na dużo większą skalę, aniżeli uporczywe forsowanie absurdalnej koncepcji personalnej jednego z pełniących obowiązki, średniego szczebla, pracownika. Kontrolerzy zmagają się z brakiem decyzyjności swych przełożonych, dbałości o ich kondycję psychofizyczną i przede wszystkim lekceważeniem bezpieczeństwa pasażerów, już trzeci tydzień. Pracują w ogromnym stresie, część odczuła boleśnie efekty ostatnich tygodni płacąc cenę jakże wysoką – własnego zdrowia. Odpowiedzialność za zasłabnięcie jednego z nich na stanowisku pracy, mający pełną świadomość powagi sytuacji, pracodawca usiłował zrzucić na jego … współpracowników. Pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który zmuszony został wreszcie medialnym nagłośnieniem sporu, przeprowadzić kontrolę w firmie, rozmawiali z … kierownictwem. Nie spytano żadnego z kontrolerów o ocenę sytuacji, nie sprawdzono dokumentacji ambulatoryjnej dotyczącej zarówno tego zdarzenia, jak i innych przypadków, z którymi kontrolerzy udawali się po pomoc do swojego ośrodka opieki medycznej. Sprawy tego typu zamiata się pod dywan. A bezkarni decydenci nadal pełnią swoje obowiązki.

Spokojnych i jednak bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia życzą wszystkim Czytelnikom kontrolerzy ruchu lotniczego warszawskiej Wieży, która nadal funkcjonuje.

O sytuacji z oblężonej, przez Grupę Trzymającą Władzę, Wieży będzie informować w kolejnych odsłonach tej batalii Wasz korespondent.

Korespondent wieżowy

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Października roku
Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego


20 Października 2012 roku
W wieku 61 lat zmarł Przemysław Gintrowski, muzyk i kompozytor, legendarny bard antykomunistycznego podziemia


Zobacz więcej