Piątek 18 Września 2020r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Irminy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.05.20 - 12:25     Czytano: [399]

Nie zaśpiewał o Smoleńsku

Nie było piosenki Kazika o Smoleńsku. Artysta nie dostrzegł dziejącego się dramatu. Nie widział szachownicy w błocie. A może dostrzegł, ale uznał, że tym razem powinni wypowiedzieć się inni? W każdym razie Kazik Smoleńska nie ośpiewał.

Ośpiewał za to 10 rocznicę tragedii. Zaśpiewał o Jarosławie Kaczyńskim, który 10 kwietnia pojechał na Powązki, by złożyć wieńce na symbolicznym grobie brata-bliźniaka, mamy, ale także wszystkich innych leżących tam ofiar katastrofy smoleńskiej. Zaśpiewał zarzutem: „Twój ból jest lepszy niż mój”. Bo rzekomo cmentarze zamknęli. Co prawda nie zamknęli, ale skoro w TVN powiedzieli, to przecież nie można wątpić.

Czy to rzeczywiście jest tylko „jego ból”? A może także mój ból, i Twój, drogi czytelniku? My do Smoleńska nie polecieliśmy, ale przecież w pewien sposób tam byliśmy, i wiemy, że tej tragedii zapomnieć nie można. Także dlatego, że była to tragedia całej wspólnoty i całego państwa. Więc mówiąc wprost: te wieńce trzeba było złożyć, choćby wokół szalała dżuma, a nie koronawirus. Te wieńce należały się ofiarom. To był nasz ból i nasze wieńce.

Artysta widział to jednak inaczej. Piosenka poszła w świat, i trochę szumu narobiła. Ale też bez przesady. Tak jak niektóre głośne filmy czy „śledztwa” pewnej gazety, przekonywała głównie przekonanych, niewiele dokładała do ogólnego bilansu. I wtedy swoją rolę zagrała Radiowa Trójka. Wbrew regulaminowi, i wbrew zasadom, dorzuciła utwór do listy przebojów. Politycznie rozgrzani słuchacze wykonali zadanie, być może z pewną pomocą. Wystarczyło poczekać na reakcję szefostwa, które zmanipulowane notowanie zdjęło, i po sprawie.

Można powiedzieć: Radiowa Trójka kończy tak, jak zaczęła w 1982 roku. Operacją specjalnego znaczenia. Operacją, która ma pchnąć nastroje społeczne, zwłaszcza wśród młodzieży, w tę a nie inną stronę. Operacją, która miała skapitalizować odejście tych, którzy i tak odejść chcieli, bo przecież tę decyzję środowisko już podjęło. Wreszcie operacją, która ma sprawić, że ostatni w Europie kraj naprawdę wolnej debaty ma zostać przedstawiony jako „kraj cenzury”.

Ale trzeba też powiedzieć, że wejście w tę grę było błędem. PiS wygrało w 2019 roku także dlatego, że nie przyjęło zaproszenia do bycia reżimem, które opozycja wystosowywała niemal codziennie. Wybrało słuszną drogę uników i udawania, że nie widzi tych prowokacji. Nie ma żadnego powodu, by z tej sprawdzonej ścieżki schodzić właśnie teraz, i to w zderzeniu, którego wygrać nie można.

autor: Jacek Karnowski
wPolityce

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Września 1807 roku
Zmarł Franciszek Smuglewicz, polski malarz, rysownik (ur. 1745)


18 Września 1620 roku
Polskie wojska poniosły klęskę w bitwie z Turkami pod Cecorą.


Zobacz więcej