Poniedziałek 19 Kwietnia 2021r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.03.21 - 22:28     Czytano: [176]

Niemcy chwalą Polskę...

W niemieckich mediach, które do tej pory nie miały o Polsce najlepszego zdania i w których często pojawiają publikacje o deficytach demokracji albo wręcz dyktaturze w naszym kraju, teraz coraz częściej pojawiają się teksty chwalące nas za dawanie sobie rady w pandemii koronawirusa.

Coraz więcej pochwał
Ostatnio na portalu dziennika „Die Welt” ukazał się artykuł jej korespondenta z Warszawy Philippa Fritza, który stwierdza wręcz „że żaden z głównych krajów UE, nie szczepi się tak szybko jak Polska”.

Dziennikarz podkreśla, że Polska w bardzo krótkim czasie uruchomiała aż 6500 tysiąca punktów szczepień, są i te duże urządzane w dużych miastach w halach wystawienniczych, w których szczepi się po kilka tysięcy pacjentów dziennie ale i punkty szczepień w gabinetach lekarskich w małych miejscowościach.

Dzięki temu Polska jest przygotowana do wykonania kilku milionów szczepień miesięcznie i jeżeli tylko szczepionki zaczną napływać w dostatecznym tempie, szczepienia zdecydowanie przyśpieszą.

Autor tekstu podkreśla bardzo dobre zorganizowanie dystrybucji szczepionek na terenie Polski i podaje dane z 11 marca, z których wynika, że z dostarczonych do tej pory do naszego kraju 5,2 mln dawek szczepionek, aż 4,8 mln dawek było już w punktach szczepień (92 proc.) i porównuje to z Niemcami, gdzie w tym samym czasie rozdysponowano w ten sposób tylko 70 proc. szczepionek.

Nie tylko „Die Welt”
Ale to nie jedyne pochwały płynące z niemieckich mediów. Pod koniec lutego najważniejszy niemiecki dziennik ekonomiczny Handelsblatt, napisał wręcz o „cudzie gospodarczym nad Wisłą” omawiając coroczne dane dotyczące wymiany towarowej z głównymi partnerami gospodarczymi Niemiec.

Autor artykułu podkreślił, że po pierwsze Polska osiągnęła ogromną nadwyżkę w obrocie towarowym z zagranicą wynoszącą aż 12 mld euro - 10 razy większą niż w roku ubiegłym i dokonała tego w roku, w którym na skutek pandemii Covid19,wystąpiła recesja zarówno w naszym kraju, jak i większości krajów świata

Po drugie co w Niemczech było sporym zaskoczeniem, staliśmy 4. eksporterem do tego kraju, największej europejskiej gospodarki, wyprzedzając Francję i Włochy, drugą i trzecią gospodarkę Unii Europejskiej.

Co należy podkreślić, osiągniecie tak wysokiej nadwyżki w obrocie towarowym w 2020 roku, a także przedarcie się na 4 miejsce w eksporcie do Niemiec, miało miejsce w sytuacji recesji w światowej i europejskiej gospodarce, a w szczególności u naszego największego partnera handlowego czyli właśnie Niemiec, gdzie spadek PKB wyniósł aż 5%.

Handelsblatt podkreśla także, że w sytuacji uwaga niemieckich przedsiębiorców jest skierowana przede wszystkim na Chiny i Stany Zjednoczone, a „krajem, w przypadku którego rozbieżność między brakiem poświęcanej mu uwagi, a jego znaczeniem gospodarczym jest szczególnie duża, jest Polska”.

Tymczasem „prężność polskiej gospodarki - a przede wszystkim jej dobre perspektywy w Europie, zadziwiają”.

Co więcej, „polska gospodarka również w pandemii koronawirusa przechodzi przez kryzys tak łatwo, jak żadne inne państwo członkowskie UE.

Jak pisze gazeta, dla wielu niemieckich przedsiębiorstw „największe państwo Europy Wschodniej, mimo wszelkich politycznych tarć, jest ważną lokalizacją i od dawna jest czymś więcej niż tylko rozbudowanym warsztatem”.

Jak podkreśla niemiecki dziennik ekonomiczny „polską gospodarkę charakteryzują dwie cechy: różnorodność i elastyczność, co szczególnie dobrze jej służyło podczas pandemii koronawirusa”.

Gazeta zwraca także uwagę, iż z prognoz EBOR-u ale także Komisji Europejskiej wynika, że w 2021 wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie przynajmniej 3 proc. PKB, a to oznacza, że na koniec tego roku będzie to jedyny kraj w UE, który osiągnął poziom PKB sprzed kryzysu (spadek PKB w 2021 roku w Polsce wyniósł 2,8 proc.).

Co na to wszystko nasza opozycja, a w szczególności politycy Platformy, dla których dzień bez ataków na rząd Zjednoczonej Prawicy, jest dniem straconym?

Zbigniew Kuźmiuk
wPolityce.pl

Wersja do druku

Ania - 16.03.21 18:12
Nigdzie nie piszą o naszym zadłużeniu.
Klasyczna pułapka tzw. balonowa gospodarka

https://www.parkiet.com/artykul/470709.html

"W 2006 roku George Soros ze swoim majątkiem wartym ponad 8,5 miliarda dolarów znalazł się na 27. miejscu na liście najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes"...
George Soros nigdy niczego nie wyprodukował, nie świadczył żadnych usług, nie przysporzył światu żadnych dóbr ani wiedzy. Cały jego majątek pochodzi ze spekulacji walutowych, które nie wszystkim przypadają do gustu. ..
W latach 80. i 90. średnia dynamika PKB w Tajlandii, Malezji, Indonezji, Singapurze i Korei Południowej wynosiła 8-12 proc.
George Soros już zawczasu dostrzegł pęczniejący bąbel spekulacyjny i przewidział rychłe załamanie miejscowych walut. Rozpoczął wyprzedaż lokalnego pieniądza i obstawił krótkie pozycje na miejscowych walutach na kwotę ponad miliarda dolarów. Działalność jego samego i innych spekulantów walutowych i tym razem była katastrofalna w skutkach. Pomimo interwencji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego kraje Dalekiego Wschodu dotknął głęboki kryzys. "

Tam było na początku jeszcze lepiej.

Lubomir - 16.03.21 16:04
Podczas pandemii wirusa tyfusu plamistego, też chwalili nas pewnie za przestrzeganie reżimu sanitarnego i niewychodzenie z domów. Co bystrzejsi obserwatorzy i analitycy europejskiej sceny politycznej - twierdzą, że Niemcy wykorzystają obecnego wirusa do budowy swojej Czwartej Rzeszy. Oby nie!

MariaN - 16.03.21 0:21
Ja bym tak sie nie cieszył, gdy chwalą nas sąsiedzi zza Odry, to może być pułapka, jeszcze nie wiem jaka ale może byc

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1899 roku
Zmarł Stanisław Kierbedź, konstruktor mostów (ur. 1810)


19 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji (ur. 1566)


Zobacz więcej