Sobota 30 Maja 2020r. - 151 dz. roku,  Imieniny: Ferdynanda, Zyndrama

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.05.15 - 16:53     Czytano: [1374]

Dział: Interwencje

Petycja - Muzeum Żołnierzy Niezłomnych


Kilka tygodni temu radni lokalnego komitetu – Praska Wspólnota Samorządowa – działającego na Pradze-Północ w Warszawie wraz z radnymi PiS przygotowali i przegłosowali uchwałę, która dała początek staraniom o pierwsze w Polsce muzeum poświęcone pamięci o Żołnierzach Wyklętych. To nie jest kolejna deklaracja do których przyzwyczaili nas już przedstawiciele najwyższych władz, tylko zobowiązanie i bardzo ważny dokument.

Ale to, czy pamięć o Wyklętych zostanie zachowana zależy od Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dlatego prosimy: pomóżcie Pani Prezydent podjąć decyzję! Przygotowaliśmy list otwarty w którym tłumaczymy dlaczego bohaterowie tacy jak gen. Fieldorf „Nil”, rtm. Pilecki czy sanitariuszka „Inka” zasługują na pamięć i szacunek.

Wskazaliśmy Pragę, dzielnicę Warszawy, jako miejsce powstania muzeum. Jedną z propozycji lokalizacji jest budynek przy ul. Strzeleckiej 11/13 zwany Pałacykiem Konopackiego, który znajduje się w sąsiedztwie dawnych katowni NKWD i sowieckich trybunałów wojennych. Właścicielem budynku jest m.st. Warszawa, dlatego na przeszkodzie budowy muzeum stoi tylko wola Pani Prezydent!

Inicjatorem akcji jest Praska Wspólnota Samorządowa.

Pomysłodawcą utworzenia muzeum:
Jacek Wachowicz, przewodniczący PWS

Koordynator petycji:
Radosław Żydok

Oficjalna strona akcji:
www.muzeumniezlomnych.pl


Szanowna Pani Prezydent,

W tym roku mija 70 lat od zakończenia II wojny światowej. W 1945 r. świat odetchnął, ale Polakom nie było dane cieszyć się wolnością. Związek Radziecki uznał Polskę za zdobycz wojenną i w momencie wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie polskie zaczął brutalnie egzekwować prawo najeźdźcy.

Nowa władza, na czele której stanęli przedstawiciele obcego państwa oraz ich poplecznicy, rozpoczęła swoje rządy od represji żołnierzy Armii Krajowej, pozostałych przy życiu powstańców warszawskich, członków podziemia niepodległościowego i patriotów uważanych za wrogów sowieckiej Rosji. Setki tysięcy patriotów, którzy nie godzili się na zniewolenie ojczyzny, zostało pomordowanych przez NKWD – jednostki będącej synonimem sowieckich zbrodni.

Wielu próbowało odnaleźć się w nowym świecie, w którym zapomniana Polska stała się częścią innego kraju, wielu jednak – nie chcąc pogodzić się ze zniewoleniem ojczyzny – chwyciło za broń. To Żołnierze Niezłomni, wyklęci przez historię.

Idee walki Niezłomnych, przedstawione przez pryzmat arcyciekawej historii powojennej Polski, powinny stanowić dziś przykład dla młodych ludzi. Patriotyzm, charakter, odwaga, wierność zasadom i przyrzeczeniom to wartości, którymi kierowali się bohaterowie tacy jak gen. Fieldorf „Nil”, rtm. Pilecki czy sanitariuszka „Inka”. Obowiązkiem nas wszystkich jest ocalić ich przed zapomnieniem.

Dlatego domagamy się upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych. Apelujemy o stworzenie miejsca, które godnie upamiętni ich historię i pozwoli kolejnym pokoleniom Polaków zrozumieć powody oraz wartości, dla których poświęcili swoje życie.

Jako miejsce wskazujemy warszawską Pragę. Kiedy na lewym brzegu Warszawy padały jeszcze ostatnie strzały powstania, w podziemiach wielu praskich kamienic działały sowieckie katownie.

Stworzenie na Pradze miejsca upamiętniającego historię Żołnierzy Wyklętych byłoby symbolicznym gestem wobec naszych bohaterów, wyrażającym największy szacunek dla ich poświęcania i wartości, za które walczyli.

Kontakt:
Praska Wspólnota Samorządowa

www.pws.waw.pl
petycja@pws.waw.pl

foto:
Wizualizacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych w odnowionym Pałacyku Konopackiego

Wersja do druku

Syn żołnierzaArmiiAndersa - 30.06.15 3:42
Nie widzę powodu aby coś zmieniać!
I na ten temat – cofnąć się w czasie do innych komentarzy - już dyskutowano.

Wyklęci. Przeklęci, obłożeni klątwą, wykluczeni...
Śmierć w lesie, albo w ubeckiej piwnicy? Dla nich wyjścia nie było!

SŁOWA NABIERAJĄ ZNACZEŃ! Czasem warto je odkręcać, czasem można zaakceptować. Moim zdaniem w tym wypadku słowo WYKLĘCI należy ZAAKCEPTOWAĆ i SZANOWAĆ, a przede wszystkiem ZROZUMIEĆ!!!
Po pierwsze, bo nazwę nadali im odważni historycy, którzy w latach 90. chcieli zwrócić uwagę na wymazanie z pamięci Polaków i z kart historii walki o wolność i niepodległość po 1945 r.
A po drugie, bo najważniejsze, że niezależnie od nazwy EFEKT tej kampanii jest DOBRY – żołnierze NIEZŁOMNI słowem WYKLĘCI wracają do narodowej świadomości.
Po trzecie zaś, walka o prawdę w tej sprawie wciąż NIE jest skończona. W jakimś sensie więc ta pamięć wciąż jest dla wielu, jak chcieli komuniści, WYKLĘTA.
Pojęcie „żołnierzy wyklętych” ma swą genezę w PRL, gdy nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, bandytami, mordercami…

Byli żołnierzami WYKLĘTYMI przez administrację komunistyczną – WYKLĘCI!. Wyklęci przez reżim BERLINGOWCÓW! Propaganda PRL określała ich mianem reakcjonistów, faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw (wyklęci), tropieni, więzieni, PRZEZ BERLINGOWCÓW, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Polscy żołnierze-partyzanci WYKLĘCI przez SYSTEM, który za wszelka cenę starał się złamać opór przeciwko sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR .

Oni byli, są i pozostaną bohaterami, natomiast ta kategoria ŻOŁNIERZE WYKLĘCI, wbrew temu jak wiele osób przypuszcza, a WŚRÓD NICH p.ORAWICZ nie jest dla nich BOHATERÓW wcale OBRAŻLIWA. I to jest COŚ, co się należy tylko IM - TYM BOHATEROM – tym WYKLĘTYM!!!.
Ona została uchwalona. To jest nazwa w USTAWIE sejmowej, to jest nazwa, która już FUNKCJONUJE w postaci ulic, pomników, a wzięła się z dokumentów komunistycznych. Komuniści zamierzali nie tyko ZABIJAĆ, co szczególnie ukrywali, ale właśnie WYKLĄĆ na zawsze ze społeczeństwa. Wykluczyć, w taki sposób, żeby ich po prostu nie było! Tak jak zrobili to Berlingowcy zarządzający w owym czasie Polską, co kontynuują ich resortowe dzieci!!!
WYKLĄĆ!!!

Jan Orawicz - 29.06.15 18:32
Jacy Ci nasi żołnierze - w końcu są?! Niezłomni ,czy Wykleci ?!
Jeżeli Wyklęci to kto ich wyklął i za co?! Za to,że bronili wolności
Polski przed dwoma wielkimi napastnikami: III Rzeszą Hitlera i
ZSRR Stalina?! Walczyli do ostatniej kropli krwi! A pan historyk
L.Żebrowski w 1993 roku nazwał tych naszych Kochanych obrońców
Ojczyzny Wyklętymi. A skąd wziął te nazwę? Od bandyty z KBW,
który po zamordowaniu żołnierza AK napisał w liście do jego żony,że
Jej mąż został zabity i pochowany jako "wyklęty!" Bardzo się dziwię
Panu historykowi,że to potworne określenie naszych żołnierzy
Niezłomnych przypadło do Jego gustu. I od 1993 krąży po naszym
umęczonym kraju. Słownik Języka Polskiego, tom III str. 8O6
dokładnie tłumaczy etymologię słowa w y k l ą ć. Proszę Drogich
Czytelników,by zechcieli zajrzeć do tego słownika,a przekonają się,
że Szanowny Pan historyk popełnił dość przykry błąd! Nie ja sam
domagam się sprostowania tej nazwy. Ale jakoś dziwnie upiera się
przy swoim Pan historyk L.Żebrowski! Pozdrawiam

E-rman - 29.06.15 14:09
Re czytelnik. Gdzie ty zwyrodnialcze tutaj trafiles??? Redakcja tego
medium zapewne nie może juz za siebie !!!!! Co sie w tym naszym
kraju dzieje?!!!!!!!!!

Robert - 29.06.15 12:53
Czytelnik, jak ci nie wstyd - czerwony ateisto, bez honoru i godności. Mam nadzieję, że takich wrogów Polski, nowa władza deportuje lub z wyrokiem do wiezienia - stosowne prawo, trzeba koniecznie ustanowić. HGW do usunięcia.

Syn żołnierzaArmiiAndersa - 29.06.15 12:10
Ten chaniebny komentarz "Czytelnika" antyklerykała obraza mnie jako Polaka i katolika, a także pokolenie wywodzące się z Żołnierzy Wyklętych, Dlaczego nie został zatrzymany, kiedy inne są blokowane na Kworum???????
Wstyd!

Czytelnik - 29.06.15 11:12
Cmentarze pełne są odważnych patriotów. Szukacie "Głupich Jasiów" żeby za Jastrzębi wojny karku nadstwiali. Obecnie budowane są w Polsce obiekty sakralne i "muzea". Natomiast po 1989 roku nie zbudawano ani jednego budynku socjalnego czy komunalnego. Żołnierze przeklęci wiszą mi jak kilo kitu u syfitu!

Czort z wami!

MKM - 25.05.15 18:38
(.......) Komentarz zatrzymany z uwagi na niczym nie udokumentowane informacje dotyczące innych wypowiadających się na tym forum. Bardzo proszę o komentowanie tylko i wyłącznie treści powyższego artykułu i kulturalne spieranie się na argumenty. Dziękuje.
Admin

His - 24.05.15 21:48
Za nasze pieniądze zostało wybudowane Muzeum Historii Żydów i w tym budynku powinno się wydzielić część dla naszych wyklętych ofiar Bermana, Goldberga, Brystygierowej, Kossoja i innych zydokomunistów.
W jednym miejscu mielibyśmy historię naszych obrońców polskości i ich katów.

Jan Orawicz - 24.05.15 21:16
Drodzy Państwo,to nie są żołnierze Wykleci,ale NIEZŁOMNI. Pan historyk
Leszek Żebrowski,tę dla Nich przykrą nazwę przejął w czasie swoich badań
z listu bandyty z jednego z oddziałów KBW,który po zamordowaniu zołnierza
AK napisał list do jego żony,że zabil jej męża i zagrzebał w płaskim grobie
jako przekletego!!I to określenie przypadło do gustu panu historykowi. I od
tamtej pory, czyli od 1993r w sposób - zupełnie bezkrytyczny poszło w obieg.
A "SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO TO III str. 8O6 słowo w y k l ą ć tak:
wyrzec się kogoś,potepić go przeklinając itp. ... Czy aż takie powody miał
tamten bandyta z KBW Stalina,by naszego obrońcę Ojczyzny,której wolności
bronił nazwać go wyklętym? Czy bandyci mają prawo do nazywania swoich
ofiar wyklętymi? A teraz tak wyszło, piszemy: Niezłomni,Wyklęci,Wyklęci,
Niezłomni,Niezwyciężeni itp. A prawda o Nich jest taka,że ci nasi Kochani
zołnierze II RP byli i pozostali NIEZŁOMNYMI. WALCZYLI DO OSTATNIEJ
KROPLI KRWI Z DWOMA POTEŻNYMI NAPASTNIKAMI NA NASZĄ
OJCZYŻNE! ZA TO NAZYWAMY ICH W Y K L Ę N T Y M I, Bo tak postanowił
sobie pan historyk,przejmująć to określenie od bandyty,który służył w
zbrodniczej organizacji mundurowej czerwonego okupanta Polski. I to
określenie w sposób bezkrytyczny powtarzamy po czerwonym bandycie?!
Jako Polak żyjący w tamtym okropnym czasie, kiedy to na własne oczy
widziałem naszych Niezłomnych żolnierzy,którzy - także gościli
w moim rodzinnym domu, nie pozwole do śmierci nazywać ich Wyklętymi,
bo się tak chciało ich nazwać przez czerwonego bandytę.W tej sprawie
proszę o wsparcie ze strony nas Polaków z krwi i kości.Ten termin musi
zniknąć z jego stosowania! Pozdraweiam

Wszystkich komentarzy: (9)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30 Maja 1918 roku
W USA przedstawiciele emigracji czeskiej i słowackiej zdecydowali o powstaniu Czechosłowacji.


30 Maja 1943 roku
Dowódca Armii Krajowej wydał rozkaz o scaleniu oddziałów Batalionów Chłopskich z AK.


Zobacz więcej