Środa 8 Maja 2024r. - 129 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.06.17 - 14:47     Czytano: [691]

Rydno


Śladami człowieka pierwotnego

Rydno, to rezerwat archeologiczny, ciągnący się brzegami rzeki Kamiennej, płynącej przez część województwa świętokrzyskiego. Obejmuje on ciąg neolitycznych osad, w tym też kopalnię hematytu.

Dzieje prastarego rezerwatu


Pierwsze badania archeologiczne prowadzone na tym terenie, miały miejsce w roku 1912. Po dwóch wojnach i zawierusze bolszewickiej, do tych prac powrócono w latach 1923-1925. W roku 1937, odkrywca znajdującej się tu kopalni hematytu Stefan Krukowski, zapoczątkował bardziej wnikliwe badania archeologiczne, które po II wojnie światowej kontynuowane były w latach czterdziestych i pięćdziesiątych minionego stulecia.

Pradawni mieszkańcy

Podczas wspomnianych badań, odkryto dużo krzemiennych przedmiotów, wytworzonych niegdyś przez ludzi kultury mustierskiej. Do tych przedmiotów należą zgrzebła, rylce i proste narzędzia zębate. Gdy klimat dostatecznie się ocieplił, w miejsce przedstawicieli kultury mustierskiej, która wyginęła ze względu na dość niskie temperatury, pojawiła się ludność hamburska, trudniąca się łowiectwem i koczująca za stadami zwierząt. Ponieważ nie prowadzili oni osiadłego trybu życia, chronili się w prostych szałasach zbudowanych z lekkich żerdzi.

Lata późniejsze

Schyłek paleolitu nie przyniósł kresu osadnictwa na terenie Rydna. Prastare ślady swojej bytności na tym obszarze, pozostawiły kolejne ludy, zajmujące się prymitywnymi pracami gospodarskimi. Jedną z nich jest datowana na drugą połowę 8 tysiąclecia p.n.e. ludność, która trudniła się polowaniem na zwierzynę leśną, rybołówstwem i zbieractwem. Z tego okresu zachowały się ślady pojedynczych obozowisk oraz krzemienne narzędzia, wykorzystywane do prac w domu i jego obejściu.

Miłośnicy historii, zorganizowali pokaz życia człowieka w okresie neolitu, na który została też zaproszona nasza Redakcja.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

08 Maja 1947 roku
Witold Pilecki został aresztowany przez UB.


08 Maja 1808 roku
Została podpisana umowa Napoleona Bonaparte z rządem Księstwa Warszawskiego o przyjęciu na żołd francuski 8 tys. żołnierzy polskich


Zobacz więcej