Sobota 23 Czerwca 2018r. - 174 dz. roku,  Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.07.17 - 22:03     Czytano: [191]

Taniec czarownic


W dniu 21 lipca

W dniu 21 lipca każdego roku, Polskie Stowarzyszenie Etnograficzne ze Skarżyska- Kamiennej i Kielc, udało się do Krakowa, by tam uczestniczyć w pokazach słowiańskich tańców. Przypominany był najczęściej zebranym gościom kult tańca, który to przed wiekami, składano w ofierze bogom odpowiedzialnym za urodzaj i dobre plony.

Zrywanie kwiatów


Każdy taniec związany był ze zrywaniem kwiatów, którymi w mitologii słowiańskiej opiekowała się wróżka Cedo. To ona jak wierzono obdarowywała kwiaty zapachem i uroczym wyglądem. Piękne naręcza kwiatów składano w ofierze bogu słońce, dzięki któremu jak wierzono powstało życie na ziemi.

Współczesne tańce słowiańskiej

Polskie Towarzystwo Etnograficzne, udało się na specjalne zaproszenie do Krakowa, by tam móc zobaczyć prezentację tańców słowiańskich. Inny taniec nasi praojcowie wykonywali dla boga wiatru, inny dla bogini ziemi, a jeszcze inny dla wszechwiedzącego Światowida. Na wspomnianej uroczystości, mogliśmy się delektować barwą strojów artystów, stylizowaną na okres miniony, a także mogliśmy choć na krótki czas przenieść się w minioną epokę, kiedy to wierzono, że tańcem i bukietem kwiatów, można uprosić boski panteon o wszelkie łaski. Najbardziej podobał się zebranym gościom taniec czarownic, w którym kunszt artystyczny tancerzy nie miał sobie równych.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Czerwca 1985 roku
Katastrofa indyjskiego samolotu pasażerskiego Jumbo-Jet. Zginęły 392 osoby.


23 Czerwca 2016 roku
W Wielkiej Brytanii odbyło się referendum ws wyjścia z Unii Europejskiej. Za wyjściem było 51.9% głosujących. Frekwencja 72.2%


Zobacz więcej