Piątek 18 Października 2019r. - 291 dz. roku,  Imieniny: Hanny, Łukasza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.01.19 - 20:12     Czytano: [551]

Dział: Godne uwagi

Ordo Iuris pomaga rodzicom

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział wprowadzenie w stołecznych szkołach programu walki z tzw. mową nienawiści. Poważne wątpliwości budzą opublikowane w Internecie materiały, które mają być wykorzystywane podczas zajęć na ten temat. Określają one bowiem dyskryminowane grupy społeczne na podstawie kryteriów ideologicznych. Stwierdza się w nich, że dyskryminacja miałaby dotyczyć zwykle m.in. feministek, czy osób prowadzących homoseksualny styl życia. W materiałach zabrakło jednocześnie miejsca dla innych grup takich jak rodziny wielodzietne czy osoby ubogie. Instytut Ordo Iuris przygotował oświadczenie dla rodziców, którzy nie wyrażają zgody na uczestnictwo ich dzieci w tych zajęciach.

POBIERZ OŚWIADCZENIE

Decyzja Rafała Trzaskowskiego rodzi szereg wątpliwości, związanych przede wszystkim z samym pojęciem „mowy nienawiści”. Ordo Iuris przypomina, że pojęcie to ma charakter niejasny i nieprecyzyjny, a opiera się na skrajnie subiektywnych ocenach i uczuciach poszczególnych osób. W praktyce za „mowę nienawiści” uznaje się zwykle wyrażanie przekonań konserwatywnych. Jest ono w ten sposób blokowane przez liberalnych aktywistów, traktujących koncepcję „mowy nienawiści” jako wyjątkowo przydatne narzędzie cenzurowania niewygodnych poglądów pod pozorem szlachetnej troski o słabszych. Charakterystyczne dla tej koncepcji jest to, że utożsamia ona merytoryczne wypowiedzi z niechęcią lub „fobią” wobec arbitralnie, ideologicznie wskazanych grup. Co prawda, elementarny szacunek dla bliźniego oraz kultura komunikacji i prowadzenia dyskusji są konieczne, to jednak posługiwanie się pojęciem „mowy nienawiści” nie przybliża do tego celu.

„Termin »mowa nienawiści« interpretowany jest przez niektóre środowiska w tak szeroki sposób, że obejmuje swym zakresem także rzeczowe, racjonalne i uprawnione w demokratycznym społeczeństwie wypowiedzi, w tym krytykę politycznych postulatów m.in. subkultur i grup definiujących się w oparciu o takie pojęcia jak tożsamość seksualna lub tożsamość płciowa” – zaznaczył mec. Rafał Dorosiński, Koordynator Zespołu Analitycznego Ordo Iuris.

Obok wspomnianych wątpliwości, Instytut Ordo Iuris wskazuje także na zastrzeżenia natury proceduralnej. Zgodnie z art. 57 ust. 4 Prawa oświatowego, prezydent miasta nie może we władczy sposób nakazywać szkołom określonego działania w sprawach dydaktyczno–wychowawczych. Może jedynie wystąpić do dyrektorów z wnioskiem, na który dyrektor powinien odpowiedzieć w ciągu czternastu dni. Wątpliwości budzi zatem komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie Urzędu m.st. Warszawy głoszący iż „w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami, podczas godzin wychowawczych nauczyciele razem z uczniami będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać mowie nienawiści”, który w połączeniu z doniesieniami medialnymi wskazuje na władczą interwencję organu nadzorczego w działalność dydaktyczno-wychowawczą szkoły. Tego rodzaju praktykę należy ocenić jako prawnie wysoce wątpliwą, jeśli nie wręcz łamiącą prawo.

W związku z tym Instytut Ordo Iuris przygotował rodzicielskie oświadczenie wychowawcze. Składając je w szkole (u wychowawcy klasy lub w dyrekcji), rodzice mogą zastrzec, że udział dziecka w opisanych wyżej zajęciach będzie możliwy tylko i wyłącznie po wyrażeniu przez nich pisemnej zgody. W przypadku gdy szkoła odmówiłaby przyjęcia oświadczenia lub w inny sposób negowała prawa rodziców, Instytut oferuje pomoc prawną (kontakt pod adresem – biuro@ordoiuris.pl).

Analiza warszawskiego programu dotyczącego tzw. mowy nienawiści zostanie zaprezentowana podczas briefingu prasowego 24 stycznia.

Instytut Ordo Iuris

Wersja do druku

Ania - 05.02.19 8:05
Panie Janie radzę przeczytać protokoły mędrców Syjonu. Nie wiadomo ile mają lat ale już bardzo dawno ktoś tam mądrze napisał, że demokratyczni wybrańcy ludu zawsze doprowadzą naród nad skraj przepaści. Mieliśmy już reformatorów socjalizmu teraz mamy reformatorów tzw. demokracji. Dzisaij mądrzy Polacy się zastanawiają co nam zaserwują starsi i mądrzejsi po tej demokracji, której celem jest zadłużanie i przedszkolna ekonomia. Zaciąganie kredytów przez biedaków żeby naśladować bogatych w momencie kiedy bogaci są już bogaci zawsze kończy się katastrofą. Dlatego zadłużonym biedakom trzeba zreformować sądownictwo i ściągnąć odpowiedniego komornika aby wyegzekwować zamianę pożyczonych papierków fiducjarnych na dobra materialne.
Wprowadzenie jawności obcych agentur w naszym Sejmie i instytucjach rządowych od razu by otworzyło oczy zsowietyzowanym demokratycznie Polakom.

Jan Orawicz - 04.02.19 22:23
Jeżeli Polacy dopuszczają do różnych sterów władzy -
takich jak Trzaskowski,to o czym tutaj gadać i pisać?!
Ten pan steruje stolicą Polski.A w Warszawie żyje pono -
bardzo dużo ludzi - wysoko wykształconych z wysokimi
ilorazami inteligencji! Ten pan został wybrany w wyborach!
Może dosypano worek podrobionych głosów na niego? Bo tak
często bywa w kręgach cwaniaków i faryzeuszy zarazem.
W Komisjach Wyborczych nie brakuje oszustów! Teraz
takiego oszustwa nie da się wyłowić! Zresztą należy być
bardzo ostrożnym w takich oto osądach,bo można łatwo
ubliżyć wybrańcowi i stanąć przed obliczem Sądu!

Lubomir - 04.02.19 11:59
Kubo, cierpisz na jakieś pomieszanie pojęć i ludzi. Czy chcesz żebym powiedział, że ten wymieniany przez ciebie dziwak - przyleciał z Tel Awiwu, żeby namącić w głowach Polakom? Mnie nie za bardzo interesują intrygi i prowokatorzy. Nie ubliżaj moim przodkom, bo może sam nie wiesz, kto cię spłodził! Skoro bronisz żargonu meneli i enkawudzistów, to nie kreuj się na obrońcę świętości. Ludzie chcą żyć w XXI wieku a nie wiecznie walczyć o przeszłość. Przeszłość już była, a piszący ją od nowa, najczęściej warci są tyle, co fałszerze pieniędzy! Zamiast szukać wrogów, nawet wśród wyznających podobne ideały - przyjrzyj się sobie i lepiej siebie poznaj. Ja osobiście wolałbym mniej ględzenia np. o Jałcie, a więcej brytyjskich poduszkowców na wyposażeniu Wojska Polskiego. To tak w skrócie! Uważam, że dzisiaj w Polsce potrzebna jest większa aktywność stowarzyszeń typu 'Stowarzyszenie Odra - Niemen', Stowarzyszenie Odra - Dniepr' czy 'Stowarzyszenie Odra - Pregoła', niż niczego nie rozwiązujące ględzenie o nierozwiązanych krzywdach. Zastępowanie nierozwiązywalnych problemów - kolejnymi nierozwiązywalnymi problemami - nie jest żadnym rozwiązaniem. Nie zastępuj jednego Katynia - kolejnymi Katyniami. Wyciągaj logiczne wnioski z historii a nie drepcz ciągle w jednej i tej samej historii! O wiele przyjemniej jest chodzić po górach, niż po jednym i tych samych ulicach! Znasz Tatry Polskie i Słowackie, to wybierz się np. w Alpy Siedmiogrodzkie czy w Góry Retezackie, Apeniny lub Góry Kantabryjskie. Góry nastrajają bardzo przyjaźnie do wszystkich.

KUBA - 04.02.19 10:02
Lubomirze to też do twojej wiadomości od faceta, którzy tworzy koalicję przeciw NAZIOLOM/ FASZYSTOM/ RASISTOM ITP.

"To nie byli żadni żołnierze wyklęci. To byli zwykli bandyci i faszyści", napisał na Facebooku lider skrajnie lewicowej partii Razem Adrian Zandberg. Dodał, że należy zlikwidować Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ponieważ "służy ono do zakłamywania historii".

"Za miesiąc kolejny Dzień Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku po ulicach będą paradować neofaszyści. Jak co roku będą okrzyki ku czci morderców ze wsi Zanie. Warto przypomnieć, skąd wzięła się ta impreza. Zafundowali ją Polsce wspólnie Kaczyński i Tusk. Rząd Tuska twierdził, że chce zdjąć z tzw. drugiej konspiracji piętno bandytów i faszystów. Stało się dokładnie odwrotnie. Co roku prawdziwych bohaterów, którzy ginęli za demokratyczną Polskę, czci się wspólnie z bandytami i faszystami", napisał Zanderg.

Prezes partii Razem oskarżył "Burego", "Łupaszkę" i "Wołyniaka" o liczne zbrodnie jak "podpalanie ludzi żywcem", "mordowanie cywilów" czy "gwałty". Ponadto określił Żołnierzy Wyklętych mianem "polskich faszystów", którzy "nienawidzili mniejszości".

"Jeżeli poważnie traktujemy pamięć o tragicznych latach powojennych, jeżeli chcemy uczciwej historii, to święto należy zlikwidować" - stwierdził lewicowy polityk.

Źródło: Facebook

KUBA - 04.02.19 0:55
Lubomirze-Ireneuszu, nie zamieszczono jak dotąd mojej całkowitej wypowiedzi do ciebie skierowane więc może tylko to, że:

Twój wymyślony pra-Dziad jesli taki kiedyś żył i był w NSZ to jego prochy ulatniają się ze wstydu, że taki typ jak jego pra-wnuk dopuszcza się szkalowania Polski i Polaków. Przekroczyłeś w haniebny sposób przynajmniej dwa punkty regulaminu obowiązującego na Kworum i wierz mi, że sprawa z tymi NAZIOLAMI/ NAZISTAMI nie jest jeszcze zakończona. Tym bardziej, że takimi NAZIOLAMI, NAZISTAMI, RASISTAMI różne męty i mendy obrzucają nasze marsze patriotyczne i niepodległościowe. Wybrałeś akurat odpowiedni czas bo aby upokorzyć Polskę i Polaków lewactwo robi to w Polsce i Europie to non stop. Po kabotyńsku!

Lubomir - 01.02.19 19:30
KUBA, jak by ci nie było Zbyszek, Krzysiek, czy Stasiek, to jesteś fanatykiem, malkontentem i pieniaczem. Tacy zawsze gubili Polskę. Niczego nigdy nie zyskiwali, a wszystko potrafili zawsze zniszczyć. Pseudo zgarnąłeś chyba od Fidela Castro, bożyszcza Kuby. Ten też potrafił ględzić i potępiać wszystkich. Dla niego wszyscy byli za mało lewaccy, dla ciebie wszyscy są lewaccy za bardzo. Fidel sam był samą doskonałością {oczywiście według własnego mniemania}. Zawsze prowokujesz i zawsze próbujesz wykreować siebie na ofiarę jakichś abstrakcyjnych lewaków. Weź się kolego w garść. Nigdzie nie znajdziesz chyba nieskalanych prawiczków. Każdy, jeżeli osobiście nie żył w PRL-u, to żyli jego przodkowie, a oni też jedli 'komunistyczny chleb'. Ostatni konspirator niedawno ogłosił, że już złożył broń. Nie przedłużaj II Wojny Światowej. Wrogowie często zajmują już inne pozycje i należy ich szukać w innym miejscu. Nie słyszałeś, że obecny Ojciec Święty mówił o III Wojnie Światowej w kawałkach? Wygląda na to, że szukasz zwady pomiędzy Polakami a nie chcesz budować koalicji - zdolnej bronić Ojczyznę. Tak zawsze zachowywali się sabotażyści a nie patrioci. Mój Dziadek był w Narodowych Siłach Zbrojnych a nie w wymyślanych przez abstrakcjonistów i prowokatorów jakichś nigdy nieistniejących Nacjonalistycznych Siłach Zbrojnych. Nie uciekał przed Niemcami do Ameryki, ale przybył do Polski z Filadelfii, kiedy Polacy zaczynali tworzyć często od zera - Rzeczpospolitą Polską. Nie ględź więcej o swoim obsesyjnym lewactwie! Szukaj takich wśród wnuczków enkawudzistów. Wnuczek z Wehrmachtu, dziwnie przestał już interesować niemal wszystkich, ponieważ też został przeniesiony do ...lewaków

KUBA - 01.02.19 13:20
Odkryłeś sie nikczemniku "Ireneuszu-Lubomirze" - trollu już całkowicie!
Sugerując, że zasługuję na określenie NAZIOL !
Naziol to potocznie i pogardliwie określenie nazisty lub neonazisty (wg Słownika JP)
"Tylko nikczemne i złośliwe indywidua lub absolutni głupcy mogą porównywać nacjonalizm polski z charakterystycznym nacjonalizmem niemieckim lub czarnosecinnym rosyjskim. Na ziemi polskiej nie ma dla tych ludzi już tyle miejsca, ile zajmą stopy człowieka, ani tyle miejsca, ile zajmuje mogiła" (Henryk Sienkiewicz)

Teraz już wiadomo, że przez lata mydlisz naiwnym czytelnikom oczy, "wiedzą "Onetowo" "Wikipedyczną", że "nie jesteś partyjnym fanatykiem, (i) nie stosujesz jakiejś segregacji partyjnej, czy partyjnego rasizmu". Ty jesteś po prostu lewak "inaczej myślący" - najgorszego sortu i należysz to tych nikczemników jakich opisał Sienkiewicz.

Do tego NAZIOLA, to ja jeszcze powrócę pod każdym twoim bełkotliwym komentarzem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lubomir - 31.01.19 20:46
Kuba, w młodzieżowym slangu, na ludzi zatwardziałych w swoich wąskich poglądach - mówi się coraz częściej - naziol. Staraj się nie zasługiwać na taką ocenę młodego pokolenia.

KUBA - 31.01.19 0:37
No to sobie podyskutowaliśmy o książkach, o wyburzaniu szkół, o prowokacji, partyjniactwie itp... Jak zwykle z tobą Lubomirze - na okrągło, tylko nie na temat. Cóś w rodzaju "hejtujta sie, ale miłujta się." i "róbta co chceta"... byle po naszemu...
Pan Witold zapewne się ucieszy, jak to przeczyta że oczekujesz na jego felietony z Bliskiego Wschodu, tym razem napisane już nie jako "zapiski wkurzonego szewca, kaprala albo mamisynka udającego twardziela" i broń Boże nie w języku "maneli i enkawudzistów" - jak to pięknie ująłeś - a (językiem) "najzacniejszych piór".
I właśnie tacy "okrąglacy" "idący za głosem "prawdy" i "miłujący pokój"wylewają dziś pomyje na Bogu ducha winnych Polaków! Wymachajują raz świeczką, raz ogarkiem, obwiniając Polaków o ich "totalny język nienawiści", którym to zamordowano prezydenta Gdańska "inaczej myślącego" i tak sponiewierali "mową nienawiści" dobroczyńcę Owsiaka.
Tylko, że tego tematu "odważni i wiodący komentatorzy, "twórcy", fraszko-pisacy i "chłopy z jajami" - twardziele, którzy tu błyszczeli jeszcze kilkanaście dni temu - unikają w komentarzach jak diabeł święconej wody. Wystarczyło tupnięcie lewackiego buta i samego Tuska wraz z "Grzegorzem"i "Lechem" plus ojca Ludwika propagującego donosicielstwo w Kościele - ludzi "dobrych i życzliwych", więc cisza!
A więc myśl sobie co chcesz - Lubomirze "inaczej myślący" - o czym tylko chcesz! Ja ci w tym nie będę przeszkadzał i "strącął do piekieł"!

Lubomir - 30.01.19 17:27
Kuba, jak zwykle dyskutujesz bardzo emocjonalnie, by nie powiedzieć nerwowo. Ja nikomu nie przypinam etykietek. Ludzi dzielę na mądrych i głupców. Dla mnie nikt nie musi należeć do partii, żeby być kimś wartościowym. Nie jestem partyjnym fanatykiem, nie stosuję jakiejś segregacji partyjnej, czy partyjnego rasizmu. Pieniacze nie zmieniają świata, oni sami wegetują - popadając w wielorakie frustracje. I nie mieszaj do wszystkiego Ministerstwa, tego czy innego. Nie mam zamiaru nikogo imiennie dyskredytować. Nawet po twojej prowokacji. Według mnie pisarz ma krzewić i bronić kultury i języka a nie robić popisów z wylewaniem językowego szamba. Dobrze wszystko rozumiem, nie musisz mi udzielać korepetycji. Te dywagacje, ze strącaniem wszystkich inaczej myślących od ciebie - do piekieł, zostaw sobie! Nie jestem lizusem, który lizałby stopy temu czy innemu preziowi. Chodzę za głosem prawdy a nie partyjnych ideologów. Dla mnie ucztowanie z obcymi agentami, zawsze jest naganne. A na politycznych scenach, co rusz pokazuje się nam - gorszych i lepszych agentów. Szkoda, że pisarze często wylewają krokodyle łzy, na agentów ze słusznie minionej epoki, nie dostrzegając bieżących wydarzeń i powiązań. Chyba wyrażam się dosyć jasno. Co do Witolda Gadowskiego...? Cenię jego felietony, w jednym z tygodników katolickich. Tam wszystko opisuje na spokojnie, bez używania języka... meneli czy enkawudzistów. Nie uważam, żeby zło należało pokonywać jeszcze gorszym złem. Czekam na felietony W. Gadowskiego z Bliskiego Wschodu. Nie tak dawno dziennikarz i pisarz - odwiedził tą umęczoną ziemię. Myślę, że będą napisane w języku najzacniejszych polskich piór, a nie jak zapiski wkurzonego szewca, kaprala albo maminsynka - udającego twardziela. Pozdrawiam

KUBA - 30.01.19 3:56
Lubomirze! I ja mam w swojej bibliotece "Szlag trafił", ale widać, że i o książkach też sobie już nie porozmawiamy, bo...sam nie rozumiesz tego co czytasz, tym bardziej, że autorem książki jest świetny pisarz Witold Gadowski, twórca podziemnego klubu politycznego "Okop"i członek założyciel Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Prawy Człowiek, dziennikarz i reporter śledczy, który nie zmienia swojej postawy od tego "jak wiatr wieje"!
Obrażasz Autora pisząc, że posługuje się jzykiem manela i enkawudzisty. Książka jesy o Smoleńsku! Tak o tym Smoleńsku z 2010 roku.
Książka jest już całkowicie wyprzedana! Dobrze, że ją kupiłeś ale i większa szkod, że nic nie zrozumiałeś co tam i jak jest napisane... Świetnie się ją czyta, a uważny czytelnik zadaje sobie pytanie: Co dalej... Co dalej z Polską?
A więc Lubomirze - więcej i więcej edukacji dla samego siebie, zanim potępisz kolejnego patriotę i polskiego pisarza. Bo po tym co tu wygarnąłeś i mnie dopadł jeden wielki niesmak. A zatem proponuję: kliknij sobie (nawet i tu na KWORUM) w ikonkę RADIA WNET, gdzie Pisarz prowadzi audycję poranną! Chyba nie obrazisz się znowu na Jego "język", bo jest zdecydowanym krytykiem lewactwa w różnych odmianach, rządów Tuska i wogóle PO i PSL.
W sprawie wyburzania szkół...? Wygrzebałeś starą sprawę sprzed lat (powtarzając też za Wyborczą) aby ją uczepić do "wyburzeń" jakie to rzekomo czyni obecny rząd! Mylisz 1/3 z 2/3. Postaraj się zatem o fakty i opisz kto podjął się tego "wyburzenia" jeszcze za rządów PO. W Sosnowcu ten budynek szkolny stał pusty od 2010 roku. W roku 2015 jeszcze za PO doszło do zamiany działek itp. Aby ci ułatwić "śledztwo" proponuję abyś zwrócił się w tej sprawie do "swojego" faceta, który zarządza Sosnowcem. Jest nim Arkadiusz Chęciński (Koalicja Obywatelska i Nowoczesna) wybrany przez Sosnowiczan az w 66,5 proc.
Niestety, nazwisk "pozorantów" i "figurantów" z obecnego min. edukacji narodowej nie podałeś!!!Postaraj się o to...

Lubomir - 29.01.19 19:31
Kuba, tytuł książki : 'Szlag trafił!' Odnośnie szkoły...W Sosnowcu na Wyżynie Górnośląskiej - wyburzono 1/3 budynku szkolnego, akurat środkową część. Ponoć mają to jakoś ze sobą powiązać i przerobić - tyle, że już nie na placówkę edukacyjną czy kulturalną, ale na jakiś obiekt biznesowo-handlowy...Widać edukację i kulturę powszechnie zaczyna się uznawać, jako dziedziny wielce nierentowne, by nie powiedzieć - bezużyteczne. Dosyć podobną atmosferę można wyczuć wokół polskiego sportu. Tam gdzie nie ma tradycji handlu zawodnikami - kluby padają. Nie przynoszą prezesom zysków.

KUBA - 29.01.19 11:38
Lubomirze, podaj na KWORUM tytuł tej książki, a autora znajdę sobie sam!
To raz...
Dwa, kto wyburza szkoły za obecnych rządów, podaj miejsce i adres tak wyburzonej szkoły...
A trzy... to, czy masz na myśli figurantów - ludzi z obecnego rządy - na których byle lewak wiesza przysłowiowe psy. Podaj nazwiska takich rządowych pozorantów z MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ i też o fakty, proszę!!!!

Lubomir - 29.01.19 8:34
Dokąd my właściwie zmierzamy? Zabrałem się za czytanie modnego ostatnio polskiego pisarza. I co? Dopadł mnie jeden wielki niesmak. Zamiast tekstów popularyzatora polskiego słowa, zacząłem czytać jakiś bełkot chuligana o agentach aktualnie modnych i potępianych. Czy koniecznie trzeba używać do tego języka menela i enkawudzisty? Dziwne, że tytani polskiego słowa, nie mieli potrzeby 'wchodzenia w buty' lumpów czy wojennych kryminalistów. Nawet podczas opisywania najokrutniejszych wydarzeń. Ale kiedy likwiduje się i wyburza szkoły, to pewnie i rozum obumiera! A przecież żyjemy niestety w czasach -
totalnego cofania się narodowej edukacji. W czasach figurantów i pozorantów!

Agamemnon - 28.01.19 16:20
Środowiska subkulturowe nie mogą rządzić Polakami. Zawsze uważałem Trzaskowskiego, za realizatora tussistowskiej subkultury.

MariaN - 21.01.19 12:09
Totalni caly czas kombinują i wykorzystują każda sytuację aby wprowadzić lewacką ideologię. I niestety malymi kroczkami osiągają cel, gdy czujnosć Polaków słabnie. Dobrze, że Ordo Iuris czuwa nad sytuacją, szkoda tylko ze rząd prawicowy nie pomaga w tym...bojąc sie uuuni

Wszystkich komentarzy: (16)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Października 1166 roku
Zmarł Henryk Sandomierski, polski książę, syn Bolesława III Krzywoustego (ur. ok. 1130)


18 Października 1950 roku
Urodził się Marek Kondrat, aktor filmowy i teatralny.


Zobacz więcej