Piątek 6 Grudnia 2019r. - 340 dz. roku,  Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.04.19 - 17:17     Czytano: [334]

Dzień Gitary i muzyki gitarowej


Marek Sokołowski, człowiek gitary

W dniu 25 kwietnia każdego roku, obchodzony jest Dzień Gitary i Muzyki Gitarowej. Warto jest zatem przybliżyć naszym czytelnikom wielkiego Polaka, który związany był właśnie z tym instrumentem muzycznym.

Gitara


Gitara, to instrument muzyczny z grupy instrumentów szarpanych, posiadających pudło rezonansowe. Przeważnie ma ona 6 strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma lub dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej i country.

Wspomnienie o człowieku gitary

Marek Sokołowski, urodził się w dniu 23 kwietnia roku 1818w Pohrebyszczu, zmarł natomiast dnia 25 grudnia 1883 roku w Wilnie. W dzieciństwie sam nauczył się gry na gitarze. W wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, jednakże tuż po przeniesieniu się rodziny do Berdyczowa, rozpoczął naukę w gimnazjum w Żytomierzu. W maju 1841 roku, po raz pierwszy wystąpił na estradzie koncertowej w Żytomierzu. W roku 1846 wystąpił w moskiewskim Teatrze Wielkim. W roku 1856 udał się na kurację do Austrii, gdzie zapoznał się z dziesięciostrunową gitarą konstrukcji Johanna Gottfrieda Scherzera z dwoma gryfami i podwójnym dnem, nazwaną harfogitarą. W 1858 roku, Marek Sokołowski wyruszył w podróż koncertową po krajach europejskich. Na początku roku 1859 wystąpił w Teatrze Wielkim w Warszawie. Krytycy porównywali jego grę do występów Stanisława Ignacego Szczepanowskiego, żyjącego w latach 1811-1877. W tym samym roku wystąpił Sokołowski w Wilnie. W tym mieście zamieszkał w roku 1877 na stałe i tam pozostał do końca życia. Marek Sokołowski skomponował wiele utworów na ten cudowny instrument muzyczny.

Dzisiaj każdy lubi słuchać gitarowych ryt mów, które umilają czas przy każdej okazji.Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

06 Grudnia 1875 roku
Urodził się Jarogniew Drwęski, polski działacz narodowy, prezydent Poznania (zm. 1921)


06 Grudnia 1916 roku
Powstanie Tymczasowej Rady Stanu Królestwa Polskiego.


Zobacz więcej