Środa 15 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.05.20 - 19:20     Czytano: [296]

Konstytucja majowa


Polskie święto wczoraj i dziś

Konstytucja 3 maja, a właściwie Ustawa Rządowa, uchwalona została w roku 1791, jako ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą ówczesnego rządu polskiego.


Konstytucja 3 maja została uznana za nowoczesną ustawę rządową przyjętą przez sejm, pragnący ratować nasz kraj po pierwszym rozbiorze. Została ona zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczpospolitej. Konstytucja ta, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty polskiej oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób niwelując nadużycia systemu pańszczyźnianego wobec nich. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak na przykład liberum veto, które przed jej przyjęciem pozostawiało sejm na łasce każdego posła.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja, miała też definitywnie wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów. Przyjęcie przez polski sejm Konstytucji 3 maja, zaogniło wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas toczonej wojny w obronie przyjętej konstytucji, Polska została zdradzona przez swojego dotychczasowego sprzymierzeńca z Prus, Fryderyka Wilhelma, a także została pokonana przez Imperium Rosyjskie rządzone przez Katarzynę II, popierającą konfederację targowicką, zwaną potocznie spiskiem magnatów. Pomimo tej klęski i późniejszego II rozbioru Polski mającego miejsce w 1793 roku, Konstytucja 3 maja wpłynęła na późniejsze ruchy demokratyczne w całym świecie. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata trwających na ziemiach polskich zaborów, ustawa z 1791 roku przypominała wszystkim patriotom o walce o niepodległość ukochanego kraju. Zdaniem dwóch współautorów wspomnianej konstytucji, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, ustawa ta była ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny.

Ewa Michałowska Walkiewicz

Wersja do druku

Witold - 05.05.20 11:59
Jak dobrze że w tym kraju są prawdziwi patrioci. Dzieki nim zyje Polska i Polacy.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

15 Lipca 1606 roku
Urodził się Rembrand van Rijn, holenderski malarz (zm. 1669)


15 Lipca 1854 roku
Urodził się Jacek Malczewski, polski malarz, jeden z główn. przedstaw. symbolizmu przełomu XIX i XX wieku (zm. 1929)


Zobacz więcej