Środa 8 Maja 2024r. - 128 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.10.22 - 12:18     Czytano: [305]

Historia bawarki


Polskie zwyczaje herbaciane

Herbata z mlekiem często nazywana bawarką, to wywodzący się z Francji napój, który bardzo smakuje nie tylko Europejczykom. Posiada on także szereg właściwości leczniczych, dlatego też serwowano go najczęściej rekonwalescentom.

Napój z herbaty i mleka


Bawarka to napój, który sporządza się z mieszanki czarnej herbaty i mleka. Bawarka często służyła jako napój, którym raczyły się osoby chore i niedomagające. Zaś chore dzieci, raczono herbatą z syropem pochodzącym z liści paproci. W dawnej Polsce wierzono, że syrop z liści paproci posiada właściwości magiczne, zatem bardzo chętnie spożywano go jesienią, aby przyczynił się on do proroczych wizji i snów, które by wieszczyły jaka będzie zbliżająca się zima. Często też, aby wzmocnić właściwości syropu z paproci, pito go w blasku księżyca lub też przy palących się jesiennych ogniskach.

Z odrobiną cynamonu

Tradycyjną bawarkę przygotowuje się przez dodanie do herbacianej esencji gorącego mleka. Niektóre osoby, aby temu napojowi dodać specyficznego posmaku, wsypują też odrobinę cynamonu. Jeśli chodzi o smak samej herbaty z mlekiem, to pamiętać należy, że pije się ją najczęściej bez cukru, gdyż charakterystyczną gorycz, z której znana jest herbata niweluje słodkie mleko.

W czas jesiennych wieczorów

Gdy zapadły już jesienne wieczory, starsze panie chętnie spotykały się ze sobą snując dawne opowieści, którym przysłuchiwały się młode panienki. Opowiadały one najczęściej o przeżytych miłościach, niespełnionych tęsknotach i swoich skrywanych marzeniach. Takie spotkania nie mogły się obyć oczywiście bez gorącej bawarki, która zwana była także napojem miłosnym. Według zwyczaju, gdy podano ten napój dwojgu młodym ludziom, po pewnym czasie zapałali oni do siebie gorącym uczuciem. Gdy dodano parę kropli bawarki do wody, którą piły krowy, nie trzeba było wówczas martwić się o zdrowy przychówek na wiosnę.

Zwyczaje związane z bawarką

W dawnych czasach wierzono, że gdy kilka kropel bawarki doda się do pokarmu dla dzieci, wówczas takowe rosną i rozwijają się prawidłowo. Bawarka wylana jesienią w odpoczywające po żniwach pola, zapewniała według dawnych wierzeń obfite plony w nadchodzącym roku.

W wielu kulturach

W wielu kulturach, herbata z mlekiem spożywana była mniej więcej od roku 1656. Podobno do Polski trafiła ona w okresie trwania Sejmu Czteroletniego. W tamtych czasach wykorzystywana była ona jako naturalne panaceum na różnego rodzaju choroby, ale też na jasność umysłu. Gdy bawarka pojawiła się w naszej kuchni, początkowo miała ona zupełnie inną recepturę, ponieważ dodawano do niej mieszanki różnych ziół takich jak na przykład kwiat lipy, rumianek, czy nawet kwiat bzu.

Panny bawarczane

W bogatych domach polskich, w kuchni zatrudniane były tak zwane panny bawarczane, które same udoskonalały skład tego napoju, aby jak najbardziej smakował on gospodarzom. Zwyczajowo parzyły one czarną herbatę w czajniczkach, o godzinie piątej rano. Wówczas kiedy to budzi się dzień a idzie spać noc, nastaje zatem czas magiczny, który to jak wierzono lubi napój herbaciany. Do zaparzonej herbaty wspomniany czas magiczny, zaglądał i nadawał jej magicznych właściwości. Gdy już budziło się państwo, do naparu herbacianego panny bawarczane dodawały gorącego mleka, podając go do stołu. Napój takowy często paniom wystarczał za cale śniadanie, a panowie zjadali popijając bawarkę słodkie rogale z masłem. Była zatem bawarka napojem pożywnym i kalorycznym.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

08 Maja 2008 roku
Zmarł o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec, polski dominikanin, teolog, tomista, wieloletni rektor KUL (ur. 1921)


08 Maja 1808 roku
Została podpisana umowa Napoleona Bonaparte z rządem Księstwa Warszawskiego o przyjęciu na żołd francuski 8 tys. żołnierzy polskich


Zobacz więcej