Wtorek 7 Maja 2024r. - 128 dz. roku,  Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.10.22 - 16:01     Czytano: [273]

Kufer


Wygląd dawnej chaty wiejskiej

Nasza Redakcja wybrała się do Krakowa, aby tam obejrzeć kilka eksponatów, które w dawnej Polsce często można było uświadczyć w chatach wiejskich. Zatem w krakowskim Muzeum Etnograficznym na największe zainteresowanie z naszej strony zasłużył sobie kufer drewniany, dlatego też postanowiliśmy zgłębić jego historię.

Przenośny pojemnik


Kufer to nic innego jak przenośny pojemnik, w kształcie zbliżonym do dużego prostopadłościanu. Posiada on najczęściej wypukle otwierane do góry wieko. Służył on też do transportu, w którym przewożono ubrania i cenne przedmioty. W dawnej Polsce znajdował się on w każdej izbie, godnie zastępując szafę. Często zamykany był on na antabkę z kluczykiem, aby niepożądana osoba nie zaglądała do jego wnętrza.

W XVIII wieku

Rozpowszechniony był taki kufer w Polsce w już w wieku osiemnastym. Przechowywano w nim odzież ale też i niektóre szklane przedmioty, wiedząc że jego solidna konstrukcja uchroni je przed stłuczeniem. Kufry wykonywano najczęściej z drewna, ale tylko w bogatych domach powlekano go skórą.

W kształcie cylindra

Specyficzne kufry wykonywano w Gdańsku. Kufer gdański o kształcie cylindrycznym, obity był zawsze cenną skórą cielęcą lub z psów morskich i stanowił on niegdyś cenny element wyposażenia dawnych domów. Obicie skórą powodowało, że kufer taki podczas transportu nie przemakał, a także nie przemakała zgromadzona w jego wnętrzu odzież.



Malowany kufer

W meblarstwie ludowym, kufry pojawiły się dziewiętnastym stuleciu. Zwykle malowano je farbami z domieszką pokostu, aby kolory były bardziej intensywne i posiadały lekki połysk. Często kufry takowe okuwano pasami z grubej blachy i zaopatrywano w uchwyty do przenoszenia i klamrę zamykaną kłódeczką.

Zwyczaje związane z kufrem

Najczęściej kufer drewniany w dawnej Polsce stanowił wiano dla przyszłej panny młodej. Związane z nim były pewne zwyczaje, które się pamięta jeszcze w niektórych regionach naszego kraju. Gdy tuż przed weselem panna przespała się na kufrze i dość dobrze odpoczęła, świadczyło to o tym, że pan młody okaże się dobrym człowiekiem. Gdy całe wiano zmieściło się do kufra znaczyło to, że życie z przyszłym panem młodym będzie raczej nudne. Gdy podczas wynoszenia kufra z domu panny młodej nie uległ on otarciom i obiciu, uważano że przyszłe małżeństwo będzie raczej szczęśliwe. Gdy panna młoda od rodziców dostała dwa kufry z posagiem, świadczyło to o szybkim zostaniu mamą. Gdy zaś pan młody nie za bardzo chciał pomagać we wnoszeniu kufra przyszłej żony do swojego domu, świadczyło to o jego niezaradności życiowej.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

07 Maja 1933 roku
Zgromadzenie Narodowe wybrało ponownie na prezydenta RP Ignacego Mościckiego.


07 Maja 1867 roku
Urodził się Władysław Reymont, pisarz, ("Ziemia obiecana", "Chłopi"- 1924 r. Nagroda Nobla) - zm. w 1925 r.


Zobacz więcej