Środa 8 Maja 2024r. - 129 dz. roku,  Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.04.20 - 11:49     Czytano: [560]

Z wizytą u pani Janiny


Garncarska pasja pani Janiny

Pani Janina Motyka z Krynek, od najmłodszych lat para się garncarstwem. Jest to jak sama mówi pasja jej życia. Jej ukochany dziadek zapisał ją do Technikum Garncarskiego w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Tam zapoznała swojego uroczego męża, z którym mimo wszystko postanowiła zamieszkać w Polsce i tu oddać się swojej pracy. Pani Janina zaprosiła naszą redakcję do swojego warsztatu pracy, aby tu właśnie opowiedzieć nam o historii garncarstwa i pokazać nam przy okazji swoje dzieła wykonane z gliny.

Przełom cywilizacyjny


Garncarstwo stanowiło jeden z największych przełomów cywilizacyjnych. Pozwoliło ono ludziom z dostępnej wszędzie gliny wytwarzać wytrzymałe naczynia o najróżniejszych kształtach. Najstarsze naczynia powstały w Japonii około roku 10000 p.n.e. Początkowo garnki wykonywano na dwa sposoby. Pierwszy polegał na wydrążeniu kciukami w grudce gliny dziury, a następnie uformowaniu naczynia przez podnoszenie gliny wokół niej. Druga metoda to zwijanie długiego walka gliny w spiralę po to, by ścianki garnka tworzyły się równomiernie.

Eksperymenty z kołem

Ktoś wpadł na pomysł, by zamocować koło poziomo i wrzucić na nie grudkę gliny. Obracające się koło umożliwiało garncarzowi kształtowanie gliny palcami. Ruch obrotowy sprawiał, że powstające naczynia były symetryczne.

Garncarstwo w Polsce

Na ziemiach polskich naczynia gliniane pojawiły się około 5400 lat p.n.e. Przybyły wówczas na te tereny ludy rolnicze posiadające umiejętność wytwarzania zarówno naczyń o cienkich, bogato zdobionych ściankach, jak i trwalszych, grubościennych, przeznaczonych do gotowania strawy. Głównym surowcem oczywiście była glina, stosowano także domieszki mineralne (piasek, tłuczeń), wzmacniające konstrukcję naczyń. Naczynia lepiono ręcznie z taśm i wałków glinianych. Po wysuszeniu wypalano je w ognisku. Najbardziej znane stanowisko archeologiczne znajduje się w okolicach Nowej Huty, gdzie ceramikę wypalano w specjalnych piecach garncarskich.

Dziękujemy pani Janinie za zaproszenie i ciekawe prelekcje na temat garncarstwa.



Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Danuta Rożek Rodzynek - 20.04.20 14:16
Fajny tekst. U tej pani Janiny to się dzieje

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08 Maja 2008 roku
Zmarł o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec, polski dominikanin, teolog, tomista, wieloletni rektor KUL (ur. 1921)


08 Maja 1808 roku
Została podpisana umowa Napoleona Bonaparte z rządem Księstwa Warszawskiego o przyjęciu na żołd francuski 8 tys. żołnierzy polskich


Zobacz więcej