Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.03.17 - 18:39     Czytano: [680]

Prima aprilis


Żarty w dniu 1 kwietnia

Prima aprilisowe żarty, to niegroźny zwyczaj nagminnego kłamania. Mimo, że oszukujemy tego dnia swoich bliskich i znajomych, nikt się na nas nie gniewa i nie oburza.

Geneza kwietniowych żartów


Święto Prima Aprilis, zostało wprowadzone w późnym okresie średniowiecza. Nawiązuje ono do starorzymskich zwyczajów, kultywowania tak zwanych Cerialii. Obchodzono je na początku kwietnia, na cześć bogini Ceres. Według starego podania, poszukiwała ona z nastaniem wiosny swojej porwanej córki. A gdy pytała ona napotkanych ludzi o drogę, zawsze ją okłamywano. Wojska rzymskie, kultywując ten zwyczaj wbijali swe tarcze w ziemię tak, aby blask słońca oślepiał pobliskich przechodniów. Grecy natomiast, wiążą historię tego dnia z mitem o Demeter i Persefonie. Persefona została porwana do królestwa Hadesu na początku kwietnia. Matka jej Demeter, szukając córki nigdy nie natrafiła na jej ślad. A kierując się odbiciem jej głosu, sama zabłądziła.

Na świecie

W Rosji dzień 1 kwietnia nosi nazwę „Dzień śmiechu”. Z czasem mawiano na niego „Dzień wszelkiej zabawy”. Pierwszy prima aprilisowy żart miał w Rosji miejsce w 1703 roku. Wtedy to heroldowie carscy, na ulicach Moskwy, zapraszali jej mieszkańców na teatralne przedstawienie. Zatem, ludzie licznie przybyli na wskazane miejsce, a gdy uniosła się kurtyna odsłoniła ona napis „Pierwszy kwietnia – nie wierz nikomu!" Na tym przedstawienie się zakończyło. Wspomnienie tego dnia i tego żartu, znalazło swoje odbicie w latach późniejszych, kiedy to wszyscy z siebie żartowali i okłamywali się nawzajem.

Wołano z balkonów

W barokowej Polsce, rządził się swoimi prawami zwyczaj pierwszokwietniowy tym, iż młode panienki wychodziły na balkony swoich domów i wołały imię chłopca, z jakim chciałyby związać swoje życie. Gdy odpowiedział im pogłos wołanego imienia, mogły mieć one pewność, że ich marzenie się ziści.

Jak zatem widzimy, z pierwszym dniem kwietnia wiążą się różne zwyczaje i obrzędy. Aby zatem tradycji stało się zadość, my też skuśmy się na podobny żart.


Ewa Michałowska - Walkiewicz

 



Wersja do druku

Panasiuk - 01.04.17 17:45
Mówienie prawdy jest trudniejsze niż nam się wydaje, co doskonale wynika z tutejszych komentarzy. Każdy z nas uważa, że to on ma rację, że prawda leży po jego stronie. Poznaliśmy wielu rozmaitych ekspertów z różnych dziedzin. Ośmielamy się zwracać uwagę np. zawodowemu historykowi, który zjadł zęby na swoim fachu. Dlaczego ktoś może być mądrzejszy ode mnie? Mądrość i prawda kryje się w starych księgach, nie w środkach masowego przekazu, do których każdy ma taki sam dostęp. Dzisiejsza prawda zmieniła swoje oblicze i straciła dawną wartość.

MariaN - 01.04.17 10:55
A mnie sie wydaje, że ten dzień powinien być przemianowany na ... Dzień Mówienia Prawdy. A wszystko przez PO, KOD, N. i inną bandę oszukańczą na czele z TVN i TVN24, która kłamie rano kłamie w południe i kłamie wieczorem, a jak sie ich nakryje na kłamstwie to udają że nie słysza. A wiec, mówmy wreszcie prawdę, to dopiero bedzie miło i przyjemnie.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1923 roku
Urodził się Andrzej Szczepkowski, polski aktor (zm. 1997)


26 Kwietnia 1848 roku
Wojska powstańcze w Wielkopolsce odmówiły demobilizacji.


Zobacz więcej