Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.08.19 - 18:30     Czytano: [876]

Polskie stroje ludowe


W mazowieckim Pakosławiu, nasza redakcja uczestniczyła w konferencji, na temat historii strojów ludowych. Konferencję tę prowadził historyk Juliusz Stawowski z Jacentowa Świętokrzyskiego.

W różnych regionach


Stroje ludowe, były używane przez większość Polaków, mieszkających w różnych regionach Polski. Każda polska grupa etnograficzna, charakteryzowała się innym specyficznym dla danego regionu, strojem ludowym. Okres największego rozwoju strojów ludowych, przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku. Wtedy to właśnie miało miejsce uwłaszczenie chłopów i zaznaczył się powolny rozwój gospodarki towarowej. Rozwój przemysłu natomiast, spowodował wzrost zamożności chłopów, co przełożyło się na stosowanie dodatkowych kolorów w ich strojach.

Dwudziestolecie międzywojenne

W okresie międzywojennym, strój ludowy zaczął być traktowany jako odzież odświętna dla chłopów. Wkładano je do kościoła i na liczne nabożeństwa liturgiczne na przykład na Boże Ciało. Noszono je także na wielkie okazje na przykład strojąc się gospodarskie na wesela, a jako ubiór codziennego użytku były używane stroje z płótna lnianego szyte w jednym szarym kolorze. Wygląd stroju uzależniony był od regionu Polski, gdzie powstawał, warunków klimatycznych, typu gospodarki, stosunków społeczno-gospodarczych oraz historii danego regionu. Pomysły na stroje często czerpano ze strojów szlacheckich i mieszczańskich, a przede wszystkim z kroju mundurów wojskowych. Wpływ na wygląd stroju ludowego, miała również moda europejska okresu renesansu czy też późnego baroku. Zdobienie stroju zależało od zamożności chłopstwa i indywidualnych potrzeb właściciela.
Na szeregu wystaw, mogliśmy podziwiać licznie wyeksponowane stroje ludowe z różnych okresów ich noszenia.



Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Lubomir - 19.08.19 11:29
Solidarnie wylano w Polsce z kąpielą pojęcia: 'lud', 'ludowy', 'ludowość'. Nic dziwnego, że korzenie polskości czasami są zbyt słabe, niż należałoby oczekiwać. Polski strój ludowy, ludowe opowieści i pieśni ludowe - powinny ubogacać polskie ziemie od Tatr po Bałtyk. Jednak jeżeli brakuje domów kultury i etnografów, to na co liczyć? Jak za każdym razem, wyłącznie na cud? To cierpliwa praca potrafi dokonywać cudów! Pewnie także na historycznym Pomorzu Przednim i m.in. na historycznych Inflantach

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1923 roku
Urodził się Andrzej Szczepkowski, polski aktor (zm. 1997)


26 Kwietnia 1943 roku
Ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh”, z KL Auschwitz


Zobacz więcej