Sobota 29 Lutego 2020r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Lecha, Lutomira

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.08.19 - 18:30     Czytano: [403]

Polskie stroje ludowe


W mazowieckim Pakosławiu, nasza redakcja uczestniczyła w konferencji, na temat historii strojów ludowych. Konferencję tę prowadził historyk Juliusz Stawowski z Jacentowa Świętokrzyskiego.

W różnych regionach


Stroje ludowe, były używane przez większość Polaków, mieszkających w różnych regionach Polski. Każda polska grupa etnograficzna, charakteryzowała się innym specyficznym dla danego regionu, strojem ludowym. Okres największego rozwoju strojów ludowych, przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku. Wtedy to właśnie miało miejsce uwłaszczenie chłopów i zaznaczył się powolny rozwój gospodarki towarowej. Rozwój przemysłu natomiast, spowodował wzrost zamożności chłopów, co przełożyło się na stosowanie dodatkowych kolorów w ich strojach.

Dwudziestolecie międzywojenne

W okresie międzywojennym, strój ludowy zaczął być traktowany jako odzież odświętna dla chłopów. Wkładano je do kościoła i na liczne nabożeństwa liturgiczne na przykład na Boże Ciało. Noszono je także na wielkie okazje na przykład strojąc się gospodarskie na wesela, a jako ubiór codziennego użytku były używane stroje z płótna lnianego szyte w jednym szarym kolorze. Wygląd stroju uzależniony był od regionu Polski, gdzie powstawał, warunków klimatycznych, typu gospodarki, stosunków społeczno-gospodarczych oraz historii danego regionu. Pomysły na stroje często czerpano ze strojów szlacheckich i mieszczańskich, a przede wszystkim z kroju mundurów wojskowych. Wpływ na wygląd stroju ludowego, miała również moda europejska okresu renesansu czy też późnego baroku. Zdobienie stroju zależało od zamożności chłopstwa i indywidualnych potrzeb właściciela.
Na szeregu wystaw, mogliśmy podziwiać licznie wyeksponowane stroje ludowe z różnych okresów ich noszenia.Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Lubomir - 19.08.19 11:29
Solidarnie wylano w Polsce z kąpielą pojęcia: 'lud', 'ludowy', 'ludowość'. Nic dziwnego, że korzenie polskości czasami są zbyt słabe, niż należałoby oczekiwać. Polski strój ludowy, ludowe opowieści i pieśni ludowe - powinny ubogacać polskie ziemie od Tatr po Bałtyk. Jednak jeżeli brakuje domów kultury i etnografów, to na co liczyć? Jak za każdym razem, wyłącznie na cud? To cierpliwa praca potrafi dokonywać cudów! Pewnie także na historycznym Pomorzu Przednim i m.in. na historycznych Inflantach

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Lutego 1988 roku
W azerskim mieście Sumgait doszło do zamieszek na tle etnicznym przeciwko mniejszości ormiańskiej, zginęło 41 osób


29 Lutego 1960 roku
W Maroku miało miejsce trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęło ponad 3000 osób.


Zobacz więcej